مثلث برمودا چیست؟

به ناحیه ای مثلثی شکل در اقیانوس اطلس و در جنوب شرقی ایالات متحده آمریکا، مثلث برمودا گفته می شود. در این منطقه بنا به دلایل نامعلوم بیش از 50 کشتی و 20 هواپیما بدون بر جای ماندن هیچ اثری ناپدید شده اند و هزار نفر نیز در طول دو قرن گذشته جان خود را از دست داده اند. این ناحیه از سه طرف به فلوریدا، پورتوریکو و برمودا محدود می شود. مساحت آن 3,900,000 کیلومتر مربع است.

در سال 1750 میلادی سه کشتی اسپانیایی و در 23 مارس 1793 میلادی یک کشتی باری در این منطقه ناپدید شدند؛ ولی هیچ اثری از تکه پاره های خرد شده، اجساد و یا بازماندگان یافت نشد.

تعدادی هواپیما نیز در این منطقه مفقود شده اند. در پنجم دسامبر 1945 میلادی پنج فروند هواپیمای بمب افکن آمریکایی در حالی که سوخت کافی داشتند در مثلث برمودا ناپدید شدند. آخرین پیامی که برج کنترل دریافت کرده بود این بود که تمام دستگاه ها از کار افتاده اند. هواپیمایی که برای عملیات جستجو اعزام شده بود نیز ناپدید شد. در سال 1968 میلادی یک زیردریایی هسته ای آمریکا در این ناحیه مفقود شد.

دانشمندان سعی کرده اند دلیلی برای ناپدید شدن اسرارآمیز کشتی ها و هواپیماها در این منطقه بیابند. برخی از آنها معتقدند که طوفان های عظیم یا جریان های هوای رو به پایین موجب انهدام این کشتی ها و هواپیماها شده اند و جریان های دریایی بقایای آنها را به نقاط دور دست اقیانوس برده اند. برخی دیگر می گویند این ناحیه دارای یک حوزه مغناطیسی بسیار قوی است که موجب قطع علائم رادیویی می شود. با این حال هیچکس نتوانسته است جواب قانع کننده ای برای حوادثی که در مثلث برمودا رخ داده است، بیابد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «مثلث برمودا چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا