مثلث برمودا چیست؟

تبلیغات

به ناحیه ای مثلثی شکل در اقیانوس اطلس و در جنوب شرقی ایالات متحده آمریکا، مثلث برمودا گفته می شود. در این منطقه بنا به دلایل نامعلوم بیش از ۵۰ کشتی و ۲۰ هواپیما بدون بر جای ماندن هیچ اثری ناپدید شده اند و هزار نفر نیز در طول دو قرن گذشته جان خود را از دست داده اند. این ناحیه از سه طرف به فلوریدا، پورتوریکو و برمودا محدود می شود. مساحت آن ۳,۹۰۰,۰۰۰ کیلومتر مربع است.

در سال ۱۷۵۰ میلادی سه کشتی اسپانیایی و در ۲۳ مارس ۱۷۹۳ میلادی یک کشتی باری در این منطقه ناپدید شدند؛ ولی هیچ اثری از تکه پاره های خرد شده، اجساد و یا بازماندگان یافت نشد.

تعدادی هواپیما نیز در این منطقه مفقود شده اند. در پنجم دسامبر ۱۹۴۵ میلادی پنج فروند هواپیمای بمب افکن آمریکایی در حالی که سوخت کافی داشتند در مثلث برمودا ناپدید شدند. آخرین پیامی که برج کنترل دریافت کرده بود این بود که تمام دستگاه ها از کار افتاده اند. هواپیمایی که برای عملیات جستجو اعزام شده بود نیز ناپدید شد. در سال ۱۹۶۸ میلادی یک زیردریایی هسته ای آمریکا در این ناحیه مفقود شد.

دانشمندان سعی کرده اند دلیلی برای ناپدید شدن اسرارآمیز کشتی ها و هواپیماها در این منطقه بیابند. برخی از آنها معتقدند که طوفان های عظیم یا جریان های هوای رو به پایین موجب انهدام این کشتی ها و هواپیماها شده اند و جریان های دریایی بقایای آنها را به نقاط دور دست اقیانوس برده اند. برخی دیگر می گویند این ناحیه دارای یک حوزه مغناطیسی بسیار قوی است که موجب قطع علائم رادیویی می شود. با این حال هیچکس نتوانسته است جواب قانع کننده ای برای حوادثی که در مثلث برمودا رخ داده است، بیابد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «مثلث برمودا چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *