بازی گلف چیست؟

گلف ورزشی است که در فضایی باز بوسیله مردان و زنان بازی می شود. در این بازی از یک توپ کوچک و چوب گلف استفاده می کنند. بازیکن بوسیله چوب گلف به توپ ضربه می زند. توپ با هر ضربه ای که بازیکن به آن می زند، به حفره ای که در نهایت باید داخل آن بیفتد، نزدیکتر می شود. بازیکنی که با ضربه های کمتری توپ را داخل حفره بیندازد، برنده است.

بازی گلف برای اولین بار در قرن پانزدهم میلادی در اسکاتلند انجام گرفت و از آنجا به سراسر دنیا گسترش یافت. گلف پُرطرفدارترین ورزش در فضای باز در ایالات متحده آمریکا است.

امروزه در این بازی از توپی سفت و پلاستیکی استفاده می کنند. این توپ حدود 45.93 گرم وزن دارد. قطر توپ هایی که در آمریکا مورد استفاده قرار می گیرد، 4.27 سانتیمتر و قطر توپ هایی که در انگلیس استفاده می کنند، 4.11 سانتیمتر است. برای ضربه زدن به توپ، از چوب گلف استفاده می کنند. در هر بازی، 14 چوب گلف در اختیار بازیکنان قرار می گیرد که برخی از جنس چوب و برخی دیگر از جنس آهن یا سایر فلزات هستند.

گلف دارای قوانین خاصی است که بازیکنان باید آنها را رعایت کنند. اندازه استاندارد زمین گلف بین 5900 الی 6400 متر است و معمولاً دارای 18 حفره می باشد. البته برخی از زمین ها فقط 9 حفره دارند. قطر هر حفره 10.79 سانتیمتر و عمق آن حداقل 10.16 سانتیمتر است.

بازی گلف به دو صورت انجام می گیرد. در نوعی از گلف، یک بازیکن با رقیب خود همزمان بازی می کند و فردی که تعداد دفعات بیشتری توپ را داخل حفره ها انداخته باشد، برنده است. در نوع دوم بازی، یک بازیکن باید با تمام بازیکنان تیم مقابل رقابت کند و فردی برنده است که با ضربات کمتری توپش را داخل حفره انداخته باشد. از سال 1960 میلادی به بعد قوانین جدیدی برای این ورزش وضع شده است.

منابع

  1. کتاب چرا، چطور، چگونه؟ دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال. ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز. موسسه نشر و تحقیقات ذکر. تیر 1393.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا