برند فلانکر چیست؟

بیایید فرض کنیم شما مدیر یک برند خاص و معروف با قیمت و کیفیت نسبتاً بالا مانند اپل، هستید و مشتریان خاص خود را دارید. اما متوجه می‌شوید که محصولات شما در برخی کشورها مانند هند و چین به دلیل قیمت بالا با کاهش درخواست مواجه می‌شوند. در اینجا اگر شما محصول جدیدی را ویژه مشتریانی که نیازمند برند اپل با قیمت کمتر هستند معرفی کنید، بازار خود را توسعه داده‌اید. در واقع از استراتژی برند فلانکر استفاده کرده‌اید.

برند فلانکر نوعی استراتژی است که توسط یک شرکت بزرگ برای ورود به بازار وسیع‌تر استفاده می‌شود. این برند برای رقابت، بدون آسیب رساندن به سهم اقلام موجود در بازار، برای گروه هدف خاصی از مصرف‌کنندگان اجرا می‌شود. همچنین این استراتژی مولتی برندینگ نیز نام گرفته است.

برند فلانکر مهم است زیرا به یک شرکت اجازه می‌دهد تا بخش‌های مختلف بازار را جذب کند و کسب‌وکار را گسترش دهد. استراتژی برند فلانکر زمانی اثربخش است که با یک برنامه کامل و آماده بازاریابی، اجرا شود.

بخش اصلی برند باید حاوی اکثر مصرف‌کنندگان باشد. برند جدید می‌تواند مجموعه‌ای متفاوت از منافع و ویژگی‌های محصول کاربران دیگری را جذب کند.

برخی مزایای استراتژی برند فلانکر:‌

  • بدست آوردن سهم بیشتری از بازار.
  • توسعه هیجان در شرکت بوسیله نظارت بر فروش برندهای مختلف
  • ورود به بازاری نو با پتانسیل بالا

یکی دیگر از موارد استفاده از استراژی برند فلانکر توسط پراکتر اند گمبل اجرا شد.

پراکتر اند گمبل (p&g) در زمینه مواد شوینده بسیار موفق است. با درخواست مصرف‌کنندگانی که خواستار مواد شوینده ارزان‌تر بودند، این شرکت یک شوینده ارزان‌قیمت و با کیفیت کمتر از شوینده قبلی در قالب برند جدید به بازار عرضه کرد و توانست سهم قابل توجهی از مواد شوینده ارزان‌قیمت را بدست آورد.

البته به این موضوع توجه داشته باشید که برند فلانکر برای همه نیست، اگر می‌خواهید ببینید که این استراژی برای شما قابل استفاده است یا نه به این 4 سوال پاسخ دهید:

  1. آیا برند من به اندازه کافی قابل تغییر است؟ (برای مثال اگر شما مدیر یک شرکت غذایی باشید می‌توانید به‌راحتی از این استراتژی استفاده نمایید. اما اگر مدیر یک شرکت نرم‌افزاری باشید، این استراتژی چندان برای شما کاربرد ندارد.)
  2. برند جدید چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد که سهم قابل توجهی از توجه مشتریان را جذب کند؟
  3. برند جدید چه تاثیری بر برند قبلی خواهد داشت؟‌ آیا آن را گسترش می‌دهد یا تخریب می‌کند؟
  4. برند جدید چه تاثیری بر برندهای رقیب خواهد داشت؟
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا