رزین اپوکسی چیست؟

رزین اپوکسی یا صمغ اپوکسی یکی از نمونه های دسته ای از رزین های مصنوعی (غیر طبیعی) است که به عنوان چسب مورد استفاده قرار می گیرد و در تولید لوازم پلاستیکی نیز کاربرد دارد. رزین های اپوکسی، برخلاف رزین های طبیعی که از درختان و گیاهان بدست می آیند، به کمک روش های شیمیایی ساخته می شوند و از مواد پلاستیکی گرمانرم (ترموپلاستیک) به شمار می آیند. این مواد را می توان با گرما دادن ذوب کرد و سپس در قالب ریخت و به شکل مورد نظر درآورد.

ترموپلاستیک ها پس از سرد شدن، به مواد پلاستیکی بسیار مقاوم تبدیل می شوند. رزین های اپوکسی خیلی سریع سخت می شوند و در برابر آب و هوا مقاوم هستند و پیوند چسبی بسیار محکمی را به وجود می آورند. از این چسب ها برای ساخت ورقه های چند لایی (چسباندن ورقه های مواد مناسب برای ساخت صفحات روی میزها و یا مدارهای چاپی)، تولید پلاستیک های ریخته شده و تقویت شده و ساخت لباس ها و پوشش های حفاظتی و ایمنی استفاده می شود.

چسب های رزین اپوکسی را برای مصارف خانگی در دو لوله یا تیوپ می فروشند که اصطلاحاً آنها را چسب دوقلو می نامند. یک لوله حاوی رزین اپوکسی و لوله دیگر حاوی یک ترکیب کاتالیزوری سخت کننده است. دو ترکیب را قبل از استفاده با هم مخلوط می کنند و چسبی قوی بدست می آورند که برای چسباندن بسیاری از مواد مناسب و موثر است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «رزین اپوکسی چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا