گاوبازی چیست؟

گاوبازی ورزشی محبوب در اسپانیا، پرتغال، جنوب فرانسه و آمریکای لاتین است. این ورزش در قرن 11 میلادی برای اولین بار توسط مورها انجام گرفت. مردم کشورهای اسپانیا و آمریکای لاتین در قرن 18 میلادی با آن آشنا شدند.

گاوبازی ورزشی هیجان انگیز است. در این ورزش، گاوی که معمولاً برای این کار پرورش داده شده است، در میدان مسابقه با گاوباز می جنگد. گاوباز برای عصبانی کردن گاو از پارچه ای قرمز رنگ استفاده می کند. تکان دادن پارچه قرمز، گاو را خشمگین می کند و موجب حمله کردن آن به گاوباز می شود. از آنجا که گاوها کور رنگ هستند، نمی توانند رنگ ها را تشخیص بدهند؛ بنابراین، این باور که رنگ قرمز باعث خشم گاو می شود، صحیح نیست. در واقع تکان دادن پارچه به هر رنگی که باشد، گاو را خشمگین می کند.

گاوبازی های امروزی از قواعد و رسومی که در قرن 18 میلادی اجرا می شدند، تبعیت می کنند. امروزه مهارت گاوباز بیش از کشتن گاو اهمیت دارد. گاوباز باید حرکاتی زیبا و متهورانه داشته باشد و تا جایی که می تواند خود را به شاخ های گاو نزدیک کند تا در تماشاگران دلهره و هیجان ایجاد شود.

اکثر گاوبازها توسط گاوها زخمی می شوند. بیش از یک سوم از بهترین گاوبازها در طول گاوبازی جان خود را از دست می دهند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «گاوبازی چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا