بمب هیدروژنی چیست؟

تبلیغات

پس از ساخت بمب اتمی در سال 1945 میلادی دانشمندان به فکر ساختن بمبی بسیار قوی تر افتادند. در نتیجه، کار ساختن بمبی با قدرت تخریب فوق العاده زیاد به نام بمب هیدروژنی آغاز شد. نخستین بمب هیدروژنی در سال 1952 میلادی بوسیله یک دانشمند آمریکایی به نام ادوارد تلر و همکارانش مورد آزمایش قرار گرفت. قدرت این بمب، 700 برابر بمبی بود که در هیروشیما منفجر شده بود.

بمب هیدروژنی یا بمب گرماهسته ای با استفاده از پدیده همجوشی هسته ای ساخته می شود. در فرآیند همجوشی، چهار هسته هیدروژن در حرارت بسیار بالا ترکیب می شوند و یک هسته هلیم به وجود می آورند. (در این فرآیند دو اتم دوتریوم و تریتیوم – ایزوتوپ های هیدروژن با هسته ای که به ترتیب یک و دو نوترون دارد – پیوند خورده و یک هسته هلیم 4 تولید می کند.) در این واکنش، مقدار فوق العاده زیادی انرژی گرمایی آزاد می شود. این واکنش درست شبیه واکنشی است که در خورشید و سایر ستارگان رخ می دهد و طی آن، بطور دائمی مقدار عظیمی انرژی گرمایی و نور تولید می شود.

پوسته بمب هیدروژنی از آلیاژی بسیار قوی ساخته می شود. دو ایزوتوپ هیدروژن و همچنین یک بمب اتمی برای شروع واکنش همجوشی در داخل این پوسته قرار می گیرد. با انفجار بمب، ابتدا بمب اتمی منفجر می شود. انفجار بمب اتمی میلیون ها درجه حرارت تولید می کند. این حرارت باعث ترکیب هسته های هیدروژن و ساخته شدن هسته هلیم و مقدار عظیمی گرما می شود.

این واکنش در یک میلیونیم ثانیه رخ می دهد. در همجوشی هسته ای علاوه بر هسته هلیم، نوترون نیز ساخته می شود. نوترون ها موجب شکافت اورانیوم موجود در بمب اتمی و تولید مجدد حرارت می شوند. به این ترتیب همجوشی هسته ای مرتب ادامه پیدا می کند. به همین جهت بمب هیدروژنی، بمبی فوق العاده قوی است.

تبلیغات
خرید انواع ساعت مچی عقربه ای مردانه و زنانه با بهترین قیمت و پرداخت درب منزل از های یو شاپ

روسیه در سال 1962 میلادی اولین بمب هیدروژنی خود را مورد آزمایش قرار داد. قدرت این بمب معادل قدرت 62 مگاتن TNT بود. بمب هیدروژنی خطرناک ترین و قدرتمندترین سلاح ساخته شده بوسیله انسان است. فرآیند هم جوشی تا به امروز غیر قابل کنترل است و از آن همچون نیروگاه های شکافت هسته ای برای تولید برق نمی توان استفاده کرد.

بمب هیدروژنی می تواند قدرت انفجاری بیشتر از بمب اتمی را در حجم و وزن کوچکتر فراهم کند. به این ترتیب امکان جاسازی آن بر سر جنگی موشک های بالستیک راحت تر خواهد بود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «بمب هیدروژنی چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا