بمب هیدروژنی چیست؟

پس از ساخت بمب اتمی در سال ۱۹۴۵ میلادی دانشمندان به فکر ساختن بمبی بسیار قوی تر افتادند. در نتیجه، کار ساختن بمبی با قدرت تخریب فوق العاده زیاد به نام بمب هیدروژنی آغاز شد. نخستین بمب هیدروژنی در سال ۱۹۵۲ میلادی بوسیله یک دانشمند آمریکایی به نام ادوارد تلر و همکارانش مورد آزمایش قرار گرفت. قدرت این بمب، ۷۰۰ برابر بمبی بود که در هیروشیما منفجر شده بود.

بمب هیدروژنی با استفاده از پدیده همجوشی هسته ای ساخته می شود. در فرآیند همجوشی، چهار هسته هیدروژن در حرارت بسیار بالا ترکیب می شوند و یک هسته هلیم به وجود می آورند. در این واکنش، مقدار فوق العاده زیادی انرژی گرمایی آزاد می شود. این واکنش درست شبیه واکنشی است که در خورشید و سایر ستارگان رخ می دهد و طی آن، بطور دائمی مقدار عظیمی انرژی گرمایی و نور تولید می شود.

پوسته بمب هیدروژنی از آلیاژی بسیار قوی ساخته می شود. دو ایزوتوپ هیدروژن و همچنین یک بمب اتمی برای شروع واکنش همجوشی در داخل این پوسته قرار می گیرد. با انفجار بمب، ابتدا بمب اتمی منفجر می شود. انفجار بمب اتمی میلیون ها درجه حرارت تولید می کند. این حرارت باعث ترکیب هسته های هیدروژن و ساخته شدن هسته هلیم و مقدار عظیمی گرما می شود.

این واکنش در یک میلیونیم ثانیه رخ می دهد. در همجوشی هسته ای علاوه بر هسته هلیم، نوترون نیز ساخته می شود. نوترون ها موجب شکافت اورانیوم موجود در بمب اتمی و تولید مجدد حرارت می شوند. به این ترتیب همجوشی هسته ای مرتب ادامه پیدا می کند. به همین جهت بمب هیدروژنی، بمبی فوق العاده قوی است.

تبلیغات کتاب کدینگ تصویری ۱۱۰۰ واژه انگلیسی که باید دانست

روسیه در سال ۱۹۶۲ میلادی اولین بمب هیدروژنی خود را مورد آزمایش قرار داد. قدرت این بمب معادل قدرت ۶۲ مگاتن TNT بود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «بمب هیدروژنی چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
نمایش بیشتر
تبلیغات میزبانی وب و ثبت دامنه - های یو کمپانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا