عامل بیماری سرماخوردگی چیست؟

بیماری سرماخوردگی یک عفونت ویروسی است که مخاط مجاری تنفسی را هدف قرار می دهد. آنقدر تعداد ویروس هایی که می توانند عامل سرماخوردگی باشند، زیاد است که امکان دارد هرگز به این بیماری مقاوم نشویم.

200 سوش ویروسی گوناگون

99 سویه متفاوت از رینوویروس می توانند ما را به سرماخوردگی مبتلا کنند. حدود 100 سوش ویروسی دیگر که در میان آنها کروناویروس ها و آدنوویروس ها دیده می شوند، می توانند عامل سرماخوردگی در انسان باشند. رینوویروس ها که تنها 30 نانومتر قطر دارند، یکی از کوچکترین ویروس های شناخته شده در جهان هستند.

عفونتی که دست به دست منتقل می شود.

برخلاف تصور بسیاری از ما، ویروس سرماخوردگی بیشتر اوقات بوسیله تماس مستقیم منتقل می شود. به عنوان مثال دستگیره دری را در نظر بگیرید که ترشحات ناشی از عطسه فرد سرماخورده روی آن نشسته باشد. کافی است شما در را باز کنید و پس از آن دست خود را به بینی یا چشم هایتان بمالید. تحقیقات نشان می دهد تنها 20 درصد از افراد بوسیله استنشاق ویروس موجود در هوا به سرماخوردگی مبتلا می شوند.

ویروس به سلول های مخاطی حمله می کند.

ویروس به بینی و گلوی فرد وارد می شود و بوسیله تزریق ژن خود به سلول های مخاطی مجاری تنفسی او این سلول ها را هدف قرار می دهد. ژن ویروس از سلول های مخاطی مانند دستگاه کپی استفاده و شروع به تکثیر خود درون این سلول ها می کند. در نهایت سلول هدف از هم می پاشد و با مرگ خود به تعداد زیادی ویروس تازه نفس را وارد بدن فرد آلوده شده به آن می کند.

آبریزش برای خلاصی از دست ویروس ها آغاز می شود.

ویروس های تازه به سراغ سلول های مخاطی جدید می روند تا آنها را هم به سرنوشت سلول های مخاطی پیشین دچار کنند. بینی برای رهایی از شر ویروس ها و سلول های مخاطی مرده شروع به ترشح و خارج کردن آنها از محیط می کند که به کیپ شدن آن و گرفتگی مجاری تنفسی منجر خواهد شد. مایع روان شده می تواند خود را به سیستم گوارشی برساند یا از طریق دهان و با عطسه کردن عفونت را گسترش بدهد.

بهداشت شخصی و سرماخوردگی

زمانی که فرد سرماخورده ای عطسه می کند، هزاران قطعه ویروس چندین ساعت در فضا رها می شوند و می توانند از طریق هوایی که تنفس می شود عفونت را انتقال بدهند. با این حال حدود 80 درصد از موارد، سرماخوردگی به کمک ویروس هایی که روی دسته در، پریزهای برق یا نرده ها نشسته اند انتقال پیدا کرده است. زمانی که به سطوح آلوده به ویروس سرماخوردگی دست می زنیم، امکان انتقال قطعات ویروس را به چشم ها، دهان و بینی خود و در نهایت مجاری تنفسی فراهم کرده ایم.

مطالعه ای که در ایالات متحده آمریکا انجام شده، نشان می دهد چندین بار شستن دست ها طی روز می تواند ریسک آلودگی به ویروس سرماخوردگی را به شکل قابل توجهی کاهش بدهد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «عامل بیماری سرماخوردگی چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا