فواید خلاقیت برای سلامتی چیست؟

عده‌ای فعالیت‌های خلاقانه را به منظور سرگرمی دنبال می‌کنند و برخی این کار را تنها برای امرار معاش انجام می‌دهند. اما فرقی نمی‌کند که برای رهاسازی قوه تخیل خود و ابراز احساسات آزادانه کدام راه را انتخاب کرده‌اید. واضح است که خلق کردن و ساختن، بخشی از وجود انسان است.

سالیان سال پیش، اجداد ما اولین نشانه‌های خطوط دست خود و نقاشی‌های ابتدایی از حیوانات را روی دیوار غارها بر جای گذاشتند. نیاز به خلق کردن در وجود ما ذاتی است. این نیاز طی سال‌ها به ما کمک کرده تا یاد بگیریم ابزار بسازیم، غذا بپزیم و برای بیماری‌های گوناگون دارو تهیه کنیم.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، علی‌رغم همه بحث‌های فلسفی مخالف، تحقیقات فراوانی در زمینه علوم پزشکی می‌گویند که هنر و مخصوصاً خلاقیت در واقع برای سلامتی جسمانی و روانی ما سودمند است.

طراحی، نقاشی یا سفالگری به افرادی که با آسیب‌های گوناگون دست و پنجه نرم می‌کنند، به شدت کمک می‌کند. تحقیقات همچنین نشان می‌دهند نوشتن، مخصوصاً احساسات خود را روی کاغذ آوردن که نیاز به روایت کردن یک رویداد و بیان چگونگی تاثیر آن بر خود فرد دارد، کمک می‌کند افراد بر یک آسیب روانی غلبه کرده و احساسات منفی خود را مدیریت کنند. فرد بلافاصله بعد از نوشتن تجربه‌های شخصی خود ممکن است احساس کند با یادآوری خاطرات بد احساسات منفی او بازگشته‌اند، اما تاثیر بلندمدت این کار، مثبت خواهد بود.

مطالعات همچنین نشان می‌دهند افرادی که تجربه‌های دردناک خود را روی کاغذ می‌آورند، به لحاظ آماری بهبود چشمگیرتری در سلامت جسمی، کاهش دفعات مراجعه به پزشک و بهبود عملکرد سیستم ایمنی خود مشاهده خواهند کرد.

موسیقی درمانی نیز سیستم ایمنی را تقویت می‌کند. موسیقی به شیوه‌های پیچیده موجب تحریک سیستم اندامی و تعدیل واکنش‌های ما نسبت به محرک‌های استرس‌زا خواهد شد. بر اساس مطالعات، گوش کردن به بازیابی عملکرد موثر سیستم ایمنی کمک می‌کند.

منابع

  1. MedicalNewsToday
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا