منابع انرژی تجدیدپذیر کدامند؟

انرژی تجدیدپذیر (Renewable Energy) که انرژی برگشت پذیر یا انرژی نو هم نامیده می شود، به انواعی از انرژی گفته می شود که منبع تولید آن قابلیت این را دارد که بوسیله طبیعت در یک بازه زمانی کوتاه مجدداً به وجود بیاید یا به عبارت دیگر تجدید شود.

5 منبع اصلی انرژی های تجدیدپذیر عبارتند از:

  1. باد: انرژی باد با مهار کردن نیروی باد از راه به گردش درآوردن پره های توربین های بادی برای تولید الکتریسیته استفاده می شود.
  2. انرژی زمین گرمایی: انرژی حرارتی ای است که در پوسته جامد زمین وجود دارد و بیشتر جهت تولید الکتریسیته مورد استفاده قرار می گیرد.
  3. زیست توده (سوخت زیستی): منبع این انرژی، توده های آلی (زیستی) بدست آمده از گیاهان و ضایعات کشاورزی، مدفوع جانوران و بطورکلی، زباله هایی هستند که منشاء زیستی دارند و از تکثیر سلولی پدید آمده اند.
  4. انرژی خورشیدی: منحصر به فردترین منبع انرژی تجدیدپذیر در جهان است که به عنوان منبع اصلی همه انرژی های موجود در زمین شناخته می شود.
  5. انرژی آبی (نیروی برقابی): این انرژی با تبدیل پتانسیل موجود در آب تحت فشار سدها و دریا یا انرژی امواج به انرژی جنبشی (عموماً به شکل الکتریسیته) مهار و استفاده می شود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «منابع انرژی تجدیدپذیر کدامند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا