خانه / مجله / مجله چرا و چگونه؟ / حیوانات / آیا خفاش ومپایر از خون تغذیه می کند؟
کسب و کار شما

آیا خفاش ومپایر از خون تغذیه می کند؟

خفاش ها جانورانی کوچک هستند که جزو پستانداران طبقه بندی می شوند. طول بدن اکثر خفاش ها بین ۶ تا ۹ سانتیمتر است. خفاش ومپایر (Vampire bat) در آمریکای جنوبی و مرکزی زندگی می کند و از خون پستانداران دیگر مثل گاو، اسب، بز، سگ و… تغذیه می کند. به همین دلیل به این خفاش، خون آشام می گویند.

یک خفاش خون آشام روی خوک (در نمایشگاه)

یک خفاش خون آشام روی خوک (در نمایشگاه)

این خفاش ها با دندان های تیز و برنده خود، پوست طعمه را که معمولاً در خواب است، سوراخ می کنند و خون آن را می مکند. بزاق ومپایر حاوی نوعی ماده ضد انعقاد خون است. به این ترتیب خون قربانی بدون هیچ مانعی به راحتی در اختیار خفاش قرار می گیرد. اینکار معمولاً با چنان مهارتی صورت می گیرد که قربانی اصلاً متوجه آن نمی شود.

اگرچه میزان خونی که طعمه از دست می دهد اندک است، ولی خفاش غالباً ناقل بیماری های مختلف از جمله بیماری هاری است. به این ترتیب ومپایر هنگام مکیدن خون، میکروب برخی از بیماری ها را نیز به بدن قربانی منتقل می کند.

خفاش ومپایر هر شب به ۳۰ گرم خون احتیاج دارد. این مقدار خون از یک یا چند قربانی گرفته می شود. ومپایرها ممکن است حتی خون یک انسان خفته را نیز بمکند.

خفاش ها در غارهای تاریک استراحت می کنند و فقط شب ها به پرواز در می آیند. آنها به هنگام پرواز باعث ترس و وحشت حیوانات می شوند.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «آیا خفاش ومپایر از خون تغذیه می کند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

کسب و کار شما

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. بخش های الزامی با * مشخص شده اند. *

*