در کجا از ترموپلاستیک استفاده می شود؟

اگرچه صدها نوع پلاستیک وجود دارد، اما همه آنها بر اساس اینکه چگونه در برابر گرما از خود واکنش نشان می دهند به یکی از دو نوع اصلی طبقه بندی می شوند. این دو نوع عبارتند از: پلاستیک های مقاوم در برابر گرما و ترموپلاستیک ها که این قابلیت را دارند تا چندین بار ذوب شوند و دوباره شکل مجدد بگیرند. زنجیره پلیمری آنها به صورت حلقه های زنجیری چسبیده به هم نیست، در نتیجه هر زمان که ماده پلاستیکی گرم شود زنجیره ها می توانند به آسانی حرکت کنند.

عموماً از ترموپلاستیک ها بیشتر استفاده می شود زیرا که کار با آنها راحت تر است. آنها به زمانی کمتر از 10 ثانیه نیاز دارند تا آماده شوند. ترموپلاستیک ها می توانند در مایعات تجزیه شوند و رنگ های براق و لاکی تولید کنند. برخی از ترموپلاستیک ها وقتی که بیش از یک دوره تحت فشارهای طولانی مدت قرار می گیرند، تمایل به از دست دادن شکل خود دارند.

پلی تترافلوریتیلن، ترموپلاستیکی است که در برابر گرما و مواد شیمیایی مقاوم است و مولکول های آن به راحتی حرکت می کنند. این نوع ترموپلاستیک در عایق کابل، یاطاقان ها، پوشش لامپ، واشر، پوشش درونی ماهیتابه، کشو و چرخ دنده ها مورد استفاده قرار می گیرد.

محصولات ساخته شده از پلاستیک های ترموستینگ یا مقاوم در برابر گرما طیف مختلفی از اشیاء را چون دستگیره های کتری، سینی های استرلیزه کننده وسائل پزشکی و قطعات هواپیما و سفینه فضایی در بر می گیرد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «در کجا از ترموپلاستیک استفاده می شود؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو کجا؟، ترجمه دکتر بهادر صادقی و دکتر شیوا صالحی شهیدی از نشر سایه گستر، منتشر شده در زمستان ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۵۰۲-۱۵۱-۹ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا