انواع بیماری های آلرژی

آلرژی و حساسیت به شکل های مختلف خودش را در انسان نشان می دهد. از حساسیت دارویی و غذایی تا حساسیت به عوامل محیطی. به نوعی آلرژی یکی از گسترده ترین انواع بیماری در کره زمین است. هر کدام از این شکل های حساسیت هم درمان ها و پیشگیری ها و علائم خاص خودشان را دارند که دانستن آنها می تواند مفید باشد و ما را از بسیاری از عوارض این بیماری در امان نگه دارد.

علائمی که گاه خفیف هستند و می شود به نوعی با آنها کنار آمد و گاه آنقدر خطرناک می شوند که در دسته فوریت های پزشکی قرار می گیرند و باید سریعاً درمان شوند چرا که خطر جانی برای فرد در معرض آن وجود دارد. در این مقاله شما می توانید با انواع بیماری های آلرژی آشنا شوید.

آنافیلاکسی (ANAPHYLAXIS)

آنافیلاکسی یا شوک آلرژیک یک پاسخ آلرژیک شَدید به داروها و بسیاری از مواد آلرژی زای دیگر است که زندگی فرد را به خطر می اندازد. هنگامی که فرد در معرض این آلرژن ها قرار می گیرد ماستوسیت های آنها بطور ناگهانی مقدار زیادی مواد شیمیایی آزاد می کنند. در نتیجه رگ های خونی فرد به سرعت گشاد می شوند و فشار خون شخص به شدت کاهش می یابد.

درمان آنافیلاکسی

اگر علائم را در فردی مشاهده کردید اورژانس را خبر کنید. فوراً تنفس دهان به دهان را آغاز کنید. اگر قلب ضربان ندارد، ماساژ قلبی بدهید. تزریق اپی نفرین (آدرنالین) برای این مواقع تنها درمان فوری موثر است. داروهایی مثل آمینوفیلین، کورتیزون یا آنتی هیستامین ها که پس از آدرنالین تزریق می شوند، جلوی بازگشت علائم حاد را می گیرند.

کهیر (URTICARIA)

کهیر تورم قرمز رنگ پوست است که توام با خارش است. اندازه ضایعات کهیر از کوچکی یک عدس تا بزرگی یک بشقاب متغیر است. علت کهیر، خروج پلاسمای خون از مویرگ های کوچک خونی سطح پوست است که در اثر واسطه های شیمیایی، بخصوص هیستامین رخ می دهد.

علل کهیر

  • مواد خوراکی: تنقلات، شکلات، ماهی، گوجه فرنگی، تخم مرغ، توت و شیر.
  • داروها: آنتی بیوتیک ها، مُسکن ها، آرام بخش ها و خواب آورها، مکمل های غذایی، آنتی اسیدها.
  • عفونت ها: بعضی از عفونت ها از قبیل سرماخوردگی و عفونت های گلو در کودکان.
  • بیماری های داخلی: از جمله بیماری های غدد داخلی، بیماری های کبدی، آلودگی های انگلی و علاوه بر این عوامل نور خورشید، سرما، تعرق، ورزش و تماس با آب هم می تواند علت ایجاد کهیر باشند.

درمان کهیر

بهترین درمان کهیر، تعیین علت و حذف آن است. اما این امر بخصوص در کهیر مزمن اغلب میسر نیست، ولی در مواردی که عللی از قبیل عفونت، غذا، دارو یا عوامل فیزیکی عامل کهیر باشند، با حذف آن عامل، کهیر نیز درمان می شود، ولی در مواردی که علت پیدا نشود، کهیر بطور علامتی درمان می شود که داروهای آنتی هیستامین به شرط مصرف منظم در راس درمان های کهیر هستند.

تب یونجه (HAY FEVER)

رینیت به تحریک و التهاب مجاری بینی گفته می شود که با علائمی مانند عطسه، خارش، آبریزش بینی و ترشح از سینوس ها به پشت گلو همراه است. نام دیگر این بیماری تب یونجه است. شروع بیماری در کودکی یا اوایل جوانی بوده، البته در هر سنی می تواند رخ دهد. اغلب در کودکان و افراد در دهه 30 تا 40 زندگی با علائم شدیدتری بروز می یابد. در تب یونجه هم واکنش آلرژی در بینی اتفاق می افتد.

عوامل

رینیت آلرژیک می تواند فصلی بوده یا در طول سال اتفاق بیفتد. از جمله آلرژن ها می توان به گرده های درختانی مثل راش، سرو، نارون، توت، بلوط، کاج، چنار، بید، گرده گل ها و خزه اشاره کرد.

درمان

باید از عوامل آلرژی زا دوری کرد اما شستشوی مجاری بینی با سرم فیزیولوژی (سالین، آب نمک رقیق) در کاهش ترشحات از بینی به پشت گلو موثر است و باعث خروج مواد آلرژن از بینی می شود. آنتی هیستامین ها هم در کاهش عطسه، آبریزش و خارش بینی مفید بوده اما برای گرفتگی بینی اثری ندارد.

آسم (ASTHMA)

اختلالی است که در آن تنفس مشکل می شود با علائم سرفه، خس خس و تنگی نفس.

تشخیص

تنگ شدن مجاری تنفسی و تنگی نفس که چند دقیقه، چند ساعت و حتی چند روز طول می کشد می تواند نشانه آسم باشد.

درمان

با کنترل دقیق بیماری می توان زندگی موثر و مفیدی داشت. با دوری از عوامل محرک و درمان مناسب تحت نظر پزشک می توان آسم را کنترل کرد.

اگزما (حساسیت پوستی)

واکنشی آلرژیک و حساسیتی در پوست است که باعث خارش، خشکی، پوسته ریزی و نقاط قرمز رنگ در پوست و سطوح مفصلی اندام ها می شود. شایع ترین مشکل اگزما در کودکان اگزمای سرشتی (آتوپیک) است که اغلب از سن دو تا سه ماهگی یا چهار تا پنج ماهگی،‌ هنگامی که تغذیه کمکی شروع شده، ایجاد می شود. برخی غذاها بخصوص محصولات لبنی و تخم مرغ و تحریک کننده های پوستی مثل موی حیوانات خانگی، پشم یا پودرهای شستشو از جمله مواد شایع ایجاد کننده اگزما هستند.

علائم

خشکی، قرمزی و پوسته ریزی در پوست بدن همراه با خارش شَدید، ضایعات پوستی اغلب به صورت دانه های کوچک در زیر سطح پوست دیده می شوند.

پیشگیری

پرهیز از تغییرات رژیم غذایی کودک، مصرف پودرهای شستشو، نگهداری حیوان در خانه و الیاف مصنوعی در لباس کودک. همچنین حذف غذاهای حساسیت زا مانند محصولات لبنی و تخم مرغ در صورت مشاهده حساسیت در کودک می تواند موثر باشد.

آلرژی غذایی

واکنش بیش از اندازه دستگاه ایمنی به برخی غذاها یا مواد معمولاً بی خطر است. این واکنش ها ممکن است ارثی یا ناشی از یک نقص اکتسابی بیوشیمیایی باشند.

علائم

اسهال، درد شکم،‌ نفخ، کهیر، التهاب صورت بخصوص در لب ها ، غش یا حالت نزدیک به غش.

مواد غذایی آلرژی زا

شیر گاو، تخم مرغ، گندم، سویا، بادام زمینی، ماهی، آجیل مثل گردو و فندق، خربزه، کنجد، تخمه آفتابگردان و شکلات.

توصیه های درمانی

  1. حذف غذاهای مورد شک از رژیم غذایی برای مدت دو هفته یا تا زمانی که علائم آلرژی ناپدید شوند. سپس اضافه نمودن غذاهای مورد شک به صورت تک تک به رژیم غذایی. به این ترتیب مشخص می شود که کدام غذاها در ایجاد آلرژی شما نقش دارند.
  2. آزمایش تزریق پوستی ممکن است غذای آلرژی زا را شناسایی کند.
  3. پرهیز از خوردن موادی که به آن آلرژی دارید.
  4. همراه داشتن یک کیت دارای سرنگ حاوی آدرنالین است تا اگر احیاناً غذای آلرژی زا تصادفاً خورده شد و واکنش حاد و فوری رخ داد، از این سرنگ استفاده شود.

سلامتی شما آرزوی ما است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «انواع بیماری های آلرژی»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا گزارش جواد حسینی نصر در مجله همشهری تندرستی، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا