انتقال مال غیر چیست؟

اشخاص سودجو با سوء استفاده از موقعیت هایی که برایشان پیش می آید، مال دیگران را منتقل می کنند یا می فروشند. برخی دیگر از افراد به دلیل ناآگاهی از قانون مبادرت به انتقال اموال منقول یا غیرمنقول دیگران می کنند. در هر دو صورت، انتقال مال دیگران جرم است و مرتکب آن به مجازات محکوم می شود. به عنوان مثال خانمی مالک یک خودرو یا خانه باشد و شوهر او بدون اطلاع زن، این خودرو را بفروشد؛ چنین وضعی را انتقال مال دیگری یا مال غیر می گویند.

فروش مال غیر از جمله جرایمی است كه علاوه بر اینكه نظم و امنیت جامعه را به هم می زند، خسارت های مادی را بر قربانی جرم وارد می کند، منظور از قربانی جرم مالک مالی است که بدون اذن او فروخته شده است.

در این مقاله شما می توانید با انتقال مال غیر به روش های مختلف آشنا شوید.

دلال در فروش مال غیر چه مسئولیتی دارد؟

اگر دلال با علم و اطلاع برای فروش مال غیر همکاری کند، به عنوان شریک یا معاون جرم قابل تعقیب است. برای مثال دلال زمینی را که متعلق به فروشنده نیست و مرغوب تر و بهتر از زمین مورد معامله است، به خریدار نشان می دهد و پس از انجام معامله مبلغی بابت دلالی می گیرد یا با علم به اینکه زمین متعلق به دیگری است برای فروش، خریدار را ترغیب و قولنامه ای هم تنظیم می کند.

در صورتی که دلال شریک جرم هم باشد، مالک اموال می تواند بعد از اینکه محکومیت دلال را اثبات کرد، اموال دلال را توقیف کند.

شکایت کیفری فروش مال غیر بعد از اثبات مالکیت پذیرفته خواهد شد؟

بله، بعد از اثبات مالکیت از طرف شما در صورتی که اثبات شود فروش بدون وکالت از طرف شما یا بدون اذن شما بوده است، می توانید شکایت کیفری فروش مال غیر را علیه ایشان تنظیم کنید.

اگر سازنده واحد خود را بدون اطلاع مالک بفروشد، فروش مال غیر است؟

در صورتی که ملک بین سازنده و مالک مشاع باشد، در صورت انتقال توسط یکی، می توان از حق شفعه استفاده کرده و با مراجعه به دادگاه محل وقوع ملک، تقاضای ابطال معامله را با توجه به قرارداد کنید.

در صورت عدم انتقال سند خودروی نو به دلیل فروش مال غیر چه اقدامی می توان کرد؟

شما می توانید شکایت کیفری فروش مال غیر علیه فروشنده تنظیم کرده و بعد از اثبات، ضمن فسخ قرارداد می توانید ضرر و زیانی که در این حین برای شما به وجود آمده است را از فروشنده مطالبه کنید.

در صورتی که فردی ادعا کند خانه را زودتر از خریدار خریده است، چه شکایتی باید تنظیم شود؟

در صورت اثبات توسط قاضی مشخص خواهد شد که اولویت داشتن ملک با چه کسی است، سپس می توانید برای استرداد وجه خود و ضرر و زیان اقدام کنید.

در صورتی که سند در رهن ایران خودرو باشد، فروش خودرو، فروش مال غیر است؟

خیر، به دلیل اینکه سند خودرو به نام شما است، فروش مال غیر نخواهد بود و می توانید ضمن دادن وکالت به دیگری برای فروش آن اقدام کنید.

در صورتی که خانه ای که متعلق به فروشنده نبوده، فروخته شده باشد، چه باید کرد؟

در صورتی که ملک متعلق به فروشنده نباشد، شما می توانید شکایت کیفری علیه ایشان تنظیم کنید و شکایت شما باید فروش مال غیر و در حکم کلاهبرداری باشد که در نهایت ضمن استرداد وجه شما و مطالبه ضرر و زیان به مجازات حبس محکوم خواهند شد.

حكم غیابى فروش مال غیر اگر سه سال حبس باشد، سوء پیشینه برای فرد خواهد شد؟

بله، با توجه به صدور حکم قطعی اگر مجازات شامل ماده 25 قانون مجازات اسلامی شود، هر چند که غیابی باشد، سوء پیشینه منظور خواهد شد.

خرید مال غیر در صورتی که ملک متعلق به فروشندگان نباشد و حصر وراثت انجام نشده باشد، چه مجازاتی دارد؟

تمامی شرایط به حکم دادگاه بستگی خواهد داشت و در صورتی که تمامی ملک متعلق به فروشندگان نباشد، معامله باطل خواهد بود و در صورتی که شما اطلاعی در خصوص فروش مال غیر نداشته باشید، مجازاتی برای شما منظور نخواهد شد.

برای تنظیم شکایت کیفری نیاز به ارائه مدارک فروش مال توسط دیگری و مستندات در این خصوص دارید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «انتقال مال غیر چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا