با تکرار می توانید عادت های خوب را در مغزتان شکل دهید

بر اساس تحقیقات جدید روانشناسی، شما می توانید به سادگی و از طریق تکرار برخی رفتارها مانند رفتن به باشگاه و تغذیه سالم، مغزتان را وادار به شکل دهی عادت های خوب کنید.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، دکتر الیوت لودویگ (Dr Elliot Ludvig) از بخش روانشناسی دانشگاه وارویک انگلستان (University of Warwick)، به همراه همکاران خود الگویی را خلق کردند که نشان می دهد شکل گیری عادت های خوب یا بد، بیشتر به تعداد دفعات تکرار آن رفتار بستگی دارد، نه میزان رضایتی که از انجام آن کسب می کنید.

محققان یک محرک کامپیوتری ساختند که در آن موش های دیجیتال باید بین دو اهرم که یکی از آنها جایزه داشت، انتخاب می کردند. جایزه در اهرم درست قرار داشت و اهرم اشتباه خالی بود. موش ها برای انتخاب اهرم درست تعلیم دیده بودند. سپس، در حالی که اهرم محتوای جایزه تغییر کرده بود، موش ها علیرغم اینکه اهرم خالی بود، همچنان به انتخاب همان گزینه قبلی اصرار داشتند. آنها ترجیح می دادند همان رفتار قبلی را تکرار کنند تا اینکه شانسی برای دریافت جایزه داشته باشند.

بیشتر کارهایی که انجام می دهیم، توسط عادت های ما هدایت می شوند، اما هنوز به درستی مشخص نیست که عادت ها چگونه آموخته شده و شکل می گیرند. تحقیقات جدید با ساخت یک الگوی ریاضی از چگونگی شکل گیری عادت ها از طریق تکرار، از این راز پرده برداشته اند.

روانشناسان بیش از یک قرن است که در تلاش هستند بدانند عادت های ما چگونه هدایت می شوند و یکی از پرسش های تکراری آنها این است که عادت ها تا چه اندازه محصول خواسته های ما یا کارهایی هستند که انجام می دهیم. این الگوها کمک می کنند بدانیم که عادت ها خودشان نتیجه رفتارهای گذشته ما هستند، اما در برخی موقعیت های خاص می توانند با تمایل ما به کسب بهترین نتایج جایگزین شوند.

منابع

خبر علمی «با تکرار می توانید عادت های خوب را در مغزتان شکل دهید» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به University of Warwick و مجله موفقیت، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا