آنچه قبل از خرید پاور بانک باید بدانید

حتماً برای شما هم پیش آمده است که وسط یک مکالمه مهم یا در مکانی که دسترسی به شارژر و برق ندارید، باتری موبایل تان تمام شده باشد. شاید هیچ وقت مانند زمانی که بواسطه تمام شدن باتری گوشی، کار مهم تان نصفه نیمه مانده یا در پیدا کردن آدرس قرار ملاقات تان در خیابان دچار سرگردانی شده و نمی توانید تماس بگیرید، اهمیت داشتن پاور بانک را درک نکنید.

اما آیا همه پاور بانک ها مناسب موبایل شما هستند؟ کیفیت پایین پاور بانک به موبایل شما آسیب می رساند. در این مقاله شما می توانید با نکات مهم خرید پاور بانک آشنا شوید.

ظرفیت

اکثر مردم در هنگام خرید پاور بانک به اولین نکته ای که توجه می کنند، ظرفیت پاور بانک است. برای انتخاب ظرفیت پاور بانک بیش از هر چیز باید به میزان نیاز خود توجه کنید. برای انجام کارهای روزانه و معمول ظرفیت پاور بانک تا 1.5 برابر ظرفیت باتری گوشی کفایت می کند. اگر پُر مصرف هستید، بهتر است پاور بانکی بخرید که با آن بتوانید سه تا پنج بار گوشی خود را شارژ کنید. به عنوان مثال اگر ظرفیت باتری گوشی شما 3000 میلی آمپر است یک پاور بانک با ظرفیت 15000 میلی آمپر انتخاب کنید.

نکته مهم درباره ظرفیت پاور بانک ها این است که دو ظرفیت داریم: ظرفیت واقعی و ظرفیت اسمی.

ظرفیت واقعی پاور بانک ها چیزی در حدود 70 درصد ظرفیت اسمی آنها است. علت این امر تغییر ولتاژی است که در پاور بانک و تلفن همراه صورت می گیرد. بطور مثال ظرفیت واقعی یک پاور بانک با ظرفیت اسمی 16000 میلی آمپر، چیزی در حدود 11500 میلی آمپر است.

توان شارژ

شدت جریان خروجی هر پاور بانک نشان دهنده توان شارژ آن دستگاه است. بر این اساس پاور بانک هایی با قدرت A1 برای گوشی های موبایل، دوربین های دیجیتال و انواع موزیک پلیر مناسب هستند. پاور بانک های با قدرت A2 می توانند تبلت ها و آی پدها را نیز شارژ کنند. برای شارژ لپ تاپ ها با پاور بانک باید از انواعی استفاده کرد که A3 قدرت دارند.

تعداد پورت ها

خیلی از پاور بانک های موجود دارای دو پورت هستند. یک پورت با قدرت A1 و دیگری با قدرت A2. پورت A2 سرعت بیشتری در عمل شارژ دارد و البته چند درصد کمتر نسبت به پورت A1 شارژ می کند.

وزن و ابعاد پاور بانک

وزن پاور بانک با میزان ظرفیت آن رابطه مستقیمی دارد؛ اگر می خواهید به راحتی در جیب یا کیف شما جا شود و با خود حمل کنید باید از انواع سبک تر آن انتخاب کنید. این در حالی است که به ظرفیت زیادی نیاز نداشته باشید؛ زیرا وزن پاور بانک با میزان حافظه آن رابطه مستقیم دارد. بنابراین اگر نیاز به حافظه بالا دارید باید تحمل وزن آن را نیز به جان بخرید.

نشانگر میزان انرژی

نشانگر دیجیتالی روی پاور بانک می تواند ارزیابی دقیقی از میزان باقی مانده شارژ به شما بدهد، اما درصدی از شارژ پاور بانک صرف این قابلیت می شود. برخی از پاور بانک ها نیز با چند چراغ روی خود، شما را از میزان باقی مانده شارژ مطلع می کنند.

قیمت

یک پاور بانک بی کیفیت می تواند قاتل دستگاه شما باشد. گاهی صرفه جویی در قیمت خرید پاور بانک می تواند باعث وارد آمدن ضرر میلیونی به دستگاه شما شود. با وجود اینکه گران بودن دلیلی بر مرغوبیت کالا نیست، بنابراین با آگاهی و دقت اقدام به خرید پاور بانک از میان برندهای معتبر و شناخته شده کنید.

گارانتی

برخی از پاور بانک ها گارانتی تعویض دارند که باعث می شود با خیال راحت تری به خرید پاور بانک بپردازید.

برخی از تکنولوژی ها

با پیشرفت تکنولوژی شاهد افزایش قابلیت ها در تولید پاور بانک هستیم. هم اکنون پاور بانک هایی تولید شده اند که بدون احتیاج به اتصال کابلی قادر به شارژ کردن هستند.

هنگام خرید پاور بانک خوب است دقت کنید تا دارای قابلیت های زیر باشد:

  • شارژ شدن سریع پاور بانک (Quick Time)
  • شارژ ایمن (Multi Protect)
  • تخصیص هوشمند شدت جریان خروجی (Fit Charge)
  • قابلیت شارژ دو دستگاه بطور همزمان
  • قابلیت شارژ Low Power برای شارژ هدست بلوتوث و مچ بند

منابع

مقاله علمی و آموزشی «آنچه قبل از خرید پاور بانک باید بدانید»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله محدثه انبیائی در روزنامه خراسان، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا