چرا تعداد اختراعات زنان بسیار کمتر از مردان است؟

محققان می‌گویند اگر با همین سرعت کنونی به پیش برویم، تا سال 2092 میلادی، تعداد اختراعات ثبت شده توسط زنان با مردان برابر نخواهد شد. زنانی مانند لیزا سیکت دلوکا که رکوددار ثبت ایده و اختراعات در IBM است، باعث شده‌اند شتاب ثبت اختراعات توسط زنان از سال 1977 به بعد حدود 5 برابر شود. او که روی ابزارهای ایمنی پوشیدنی و قابل حمل کار می‌کند حدود 400 اختراع و ابداع در فهرست تایید را در کارنامه خود دارد.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، بررسی‌ها نشان می‌دهد سهم زنان در 4 دهه گذشته، تنها 3 درصد از اختراعات ثبت شده بوده است، این عدد در سال 2010 به 19 درصد رسیده و باز هم نشان می‌دهد 81 درصد از اختراعات توسط مردان یا شرکای کاری‌ای که در بین آنها زنی وجود نداشته، ثبت شده‌اند. تامل برانگیزتر اینکه در کمتر از 8 درصد از اختراعات ثبت شده‌ای که نام زنان در آنها به چشم می‌خورد، ایده‌پرداز اصلی یک زن بوده است.

محققان می‌گویند محدودیت‌های متعددی سر راه زنان مخترع وجود دارد. یکی از آنها به این نکته بر می‌گردد که با ثبت اختراع می‌توان سرمایه‌گذاری جسورانه را حفظ کرده و به مشارکت مالی گروه‌ها و سرمایه‌گذاران امیدوار بود. بررسی‌ها نشان می‌دهد نه تنها سهم زنان در توسعه استارت‌آپ‌ها بسیار اندک است، بلکه مردان در جذب سرمایه‌گذاران، 4 برابر شانس دارند. بسیاری از محققان علت این تفاوت فاحش را در شبکه‌های حرفه‌ای گسترده‌ای می‌دانند که مردان به خوبی ایجاد کرده و از آنها بهره می‌برند. زنان اغلب به شبکه‌های حرفه‌ای کوچک و بسیار محدودتری دسترسی دارند.

یکی‌دیگر از علل فاصله بسیار زیاد میان تعداد زنان و مردانی که اختراعات خود را به ثبت رسانده‌اند، می‌توان هزینه‌های سنگین ثبت اختراع دانست. اغلب زنان درآمد کمتری نسبت به همکاران مرد خود دارند و همین نکته باعث می‌شود برای هزینه کردن دست به عصاتر حرکت کنند.

جالب است بدانید تحقیقات نشان می‌دهد اختراعاتی که توسط تیمی متشکل از هر دو جنس به ثبت رسیده‌اند، اغلب کاربردی‌تر بوده و در طول زمان بهتر عمل کرده‌اند. شاید شرکت‌های بزرگ تحقیقاتی بتوانند با حمایت بیشتر زنان و توسعه تیم‌های پژوهشی که متشکل از زنان و مردان پژوهشگر هستند، این فاصله عمیق را زودتر پُر کرده و علاوه بر آن به خلق ابزارها و ایده‌هایی به مراتب کارآتر و موفق تر نائل شوند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا