نهنگ آبی بزرگترین جانور دنیا است

فیل بزرگترین جانورِ خشکی است و بزرگترین جانور کره زمین، پستانداری ساکن دریا به نام نهنگ آبی می باشد.

وزن نهنگ آبی به اندازه ی 20 فیل است، حتی نوزاد نهنگ آبی نیز 3000 کیلوگرم وزن دارد. در شکمش دو و نیم تُن غذا جا می گیرد. رگ های بدنش آنقدر کلفت است که یک بچه کوچک می تواند در آن چهار دست و پا حرکت کند.

اما این جانور عظیم الجثه، موجودی آرام است. خوراکش سخت پوستان کوچک دریایی شبیه میگو می باشد و به جای دندان، تیغه های بُرس مانندی دارد که در دهانش آویزانند. وقتی گرسنه شود، با دهان باز به میان دسته های سخت پوستان می رود و شناکنان هزاران جانور ریز را یکجا می خورد. همزمان با بلعیدن سخت پوستان، مقدار زیادی آب نیز وارد دهان نهنگ شده که این آب با فشار از دو طرف دهانش بیرون رانده می شود.

در زمان های گذشته، نهنگ های آبی را برای گوشت و پیه آنها (که نوعی چربی است) کُشتار می کردند. با آنکه امروز در سراسر جهان کشتن نهنگ محدود شده است اما این غول های آرام هنوز در خطر نابودی اند و به حفاظت نیاز دارند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «نهنگ آبی بزرگترین جانور دنیا است»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب بخوانید و بدانید، ویراستار بی تو ساگال و ترجمه سپیده عندلیب و حسین یاسینی از انتشارات پیکان، منتشر شده در اسفند 1384 با شابک 3-72-6229-964-978 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا