لیزرهای سخنگو تا 5 سال آینده در راه هستند

در آینده نزدیک لیزرها علاوه بر قابلیت های مختلف می توانند صحبت کنند و به افراد هشدار بدهند. به تازگی فناوری لیزری جدیدی در حوزه نظامی توسعه یافته که با ایجاد یک توپ پلاسما با افراد یا متجاوزان احتمالی سخن می گوید.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، برنامه تاثیرگذاری پلاسمای منتشر شده از لیزر (Laser Induced Plasma Effect) در حقیقت بخشی از برنامه مدیریت مشترک سلاح های غیر مرگبار (Joint Non-Lethal Weapons Directorate Program) است که طی آن از روش هایی برای دور کردن یا متوقف کردن دشمنان به جای کشتن آنها استفاده می شود.

این فناوری علاوه بر صحبت کردن، قابلیت های دیگری نیز دارد و با کمک انرژی های هدایت شده لیزر می توان پوست فرد هدف گرفته شده  را بدون سوزاندن آن داغ کرد، سر و صداهای سر در گم کننده منتشر کرد یا دستوراتی مانند «توقف کنید یا مجبور می شویم به شما شلیک کنیم» را صادر کرد.

اشعه لیزر می تواند از شیشه ساختمان بگذرد اما همچنان قابلیت گذر از موانع جامد دیگر را ندارد. می توان از شکل ساده این فناوری برای محافظت از مناطقی مانند مقرها استفاده کرد. اما با در اختیار داشتن یک منبع نیروی مناسب می توان لیزر مذکور را روی یک خودروی کوچک سوار کرد و به این ترتیب یک خودروی گشت زنی مجهز نیز ایجاد کرد.

منابع

خبر علمی «لیزرهای سخنگو تا 5 سال آینده در راه هستند» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به LiveScience و مجله دانستنیها، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا