یخچال کوانتومی که با نبود نور خنک می شود

دانشمندان موفق به ساخت یک یخچال کوانتومی ویژه شده اند که می تواند با نبود نور خورشید، خنکای مورد نیاز برای عملکرد را ایجاد کند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، دانشمندان چندین دهه برای ایجاد دمای صفر مطلق به سراغ استفاده از تابش لیزر جهت کاهش حرکت اتم ها در گازهای مختلف می رفتند. این روش برای بررسی خواص کوانتومی مورد استفاده قرار می گرفت و حال دانشمندان توانسته اند با استفاده از یک روش دیگر، اشیاء را به حرارتی مشابه برسانند.

این روش جدید با استفاده از عدم وجود نور کار می کند و تکنیک بکار گرفته شده در آن پیش از این هیچگاه در سطح عملیاتی مشاهده نشده بود. به این ترتیب می توان اجزای میکروالکترونیکی را به سطح بسیار پایین حرارتی رساند.

در روش لیزری موسوم، دانشمندان لیزر را از جهت های معکوس هم (بالا و پایین و چپ و راست) به گازهایی مانند روبیدیوم (Rubidium) می تاباندند، ولی در این روش جدید، بدون استفاده از نور لیزر نیز می توان با استفاده از یک سیستم متشکل از مواد نیمه رسانای موجود در نمایشگرهای LED و ایجاد محیطی که نور در آن حاضر نیست، دمای صفر مطلق را ایجاد کرد.

این روش ممکن است به کاهش چشمگیر هزینه انجام چنین کاری منجر شود و به همین دلیل نیز پیش بینی می شود که با انجام تحقیقات بیشتر استفاده از این روش برای خنک کردن تجهیزات میکروالکترونیکی در آینده ممکن شود.

منابع

خبر علمی «یخچال کوانتومی که با نبود نور خنک می شود» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به ScienceMag و مجله دانشمند، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا