چرا سربازها، سلام نظامی می دهند؟

سلام نظامی حرکتی به نشانه ی احترام به شخصی از رده یا مقام بالاتر است. سلام نظامی در تمام دوران های تاریخی و در تمام فرهنگ های بشر وجود داشته ولی شکل آن در نقاط مختلف، فرق داشته است. به عبارتی به شکل های خم شدن، زانو زدن، بر زمین افتادن، یا حرکات گوناگون دست و بازو اجرا می شده است.

سلام نظامی انفرادی که سربازها به مافوق خود می دهند یعنی همان بالا بردن دست راست تا پیشانی یا لبه ی کلاه، اخیراً در تاریخ بشر معمول شده است. تا اواخر قرن هیجدهم، درجه دارها به هنگام سلام دادن به افسران، کلاه شان را بر می داشتند. این کار هنوز هم به نشانه ی احترام در میان افراد غیر نظامی بخصوص در روابط آقایان با خانم ها مرسوم است. رسم کلاه بر داشتن در اروپا به زمانی مربوط می شود که وقتی شوالیه ای به نزد اربابش می رسید، آفتابگیر کلاهخودش را بالا می زد و یا کلاهش را بر می داشت.

تغییر روش احترام گذاشتن (یعنی تغییر یافتن برداشتن کلاه به بالا بردن دست در سلام نظامی) به این دلیل بود که وقتی سربازها با تفنگ های فتیله ای شلیک می کردند، پودر سیاه رنگ باروت روی دست شان می نشست و آن را کاملاً سیاه می نمود. در چنین حالتی اگر می خواستند کلاه شان را با دست بردارند و سلام نظامی بدهند، کلاه شان کاملاً کثیف و سیاه می شد. به همین دلیل بود که در اواخر قرن هیجدهم چنین تغییری در شیوه ی سلام نظامی دادن به وجود آمد.

افسر یا سربازی که شمشیر یا سلاح دیگری را بر دوش خود حمل می کند (چه سواره باشد یا پیاده) با آوردن قبضه ی سلاح به جلوی دهانش سلام می دهد و سپس نوک سلاح را به طرف راست و پایین می چرخاند. این شکل از سلام نظامی در دوره قرون وسطی که شوالیه ها شمشیر خود را با حالتی خاص و به نشانه ی صلیب مسیح می بوسیدند، معمول شده است. این حرکت را در آن زمان برای ادای سوگند انجام می دادند.

در پایان بد نیست بدانید که در دوران شوالیه ها رسم بر این بود که یک شوالیه سلاح خود را در حضور عموم بپوشاند، و تنها زمانی که در بین دوستان قرار می گرفت، کلاه خود را بر می داشت و این نشان می داد که او بین دوستان خود احساس امنیت می کند و نیازی به حفاظت توسط کلاه ندارد. این رسم برداشتن کلاه به عنوان نشانه تواضع و ادب شناخته می شود و در تمدن ما، از آقایان انتظار می رود که در مقابل خانم ها تواضع نشان دهند. بنابراین امروزه سنت برداشتن کلاه هنوز بوسیله (برخی از) آقایان انجام می شود.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چرا سربازها، سلام نظامی می دهند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا