پیش بینی زمین لرزه های بزرگ با استفاده از GPS

زمین لرزه های شَدید چند سال گذشته به همه یادآوری کرده که این پدیده های طبیعی تا چه حد می توانند وحشتناک باشند. بدترین موضوع درباره زمین لرزه ها این است که ناگهان و بدون هیچ اطلاع قبلی از راه می رسند و همه چیز را زیر و رو می کنند. پیش بینی زمین لرزه ها می تواند جان انسان ها را نجات دهد و زیرساخت های حیاتی را حفظ کند. حالا یک پژوهش جدید امیدها برای پیش بینی زمین لرزه را بیشتر کرده است.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، دیه گو ملگار (Diego Melgar) زمین شناس و همکارش گوین هایز (Gavin P. Hayes) ابتدا به دنبال داده هایی برای شبیه سازی ابرزمین لرزه 9 ریشتری کسکیدیا در سال 1700 میلادی بودند. اما آنها در نهایت به یک الگوی دیگری دست یافتند. آنها اطلاعات زمین لرزه های سال های ابتدایی دهه 90 را جمع آوری کردند و به لحظه مشخصی رسیدند که 10 تا 15 ثانیه قبل از وقوع زلزله نمایان می شود. آن لحظه که از اطلاعات GPS دریافت می شود، می تواند وقوع یک زمین لرزه با بزرگی 7 ریشتر یا بیشتر را نشان دهد.

دانشمندان بطور خاص از اطلاعات جی پی اس استفاده کردند؛ چرا که قادر است کوچکترین حرکت ابتدایی گسل ها را ثبت کند که نشان دهنده قدرت شتاب آنها روی زمین است. زلزله شناسان الگویی را که آن را «یک ضربان لرزش» نامگذاری کرده اند، بدست آوردند که درست در لحظه آغاز جابجایی دو گسل اتفاق می افتد. میزان این جابجایی می تواند پیش بینی کند که لرزه کوچک یا بزرگ خواهد بود.

دانشمندان آنالیزهای سنگین فیزیکی روی داده های حجیم بیش از سه هزار زمین لرزه را برای اثبات روش شناسی شان بررسی کردند. آنها از روی این اطلاعات همه 12 زمین لرزه بزرگ بیش از 7 ریشتر اوایل دهه 90 میلادی تا امروز را که در پایگاه داده های زمین شناسی آمریکا ثبت شده بود، به درستی تشخیص دادند. آنها از همین الگو برای پایگاه داده های اروپا و چین هم استفاده کردند.

ملگار درباره یافته شان می گوید: «واقعاً هیجان انگیز بود زمانی که من و گوین خودمان را غرق اطلاعاتی کرده بودیم که ارتباطی با یافته مان نداشت و ناگهان شروع به یافتن چیز جدیدی کردیم. ما حتی از خوشحالی گریه کردیم، چون چیزی که می دیدیم اگر درست می بود به معنای این بود که می فهمیدیم زمین لرزه ها چطور شروع می شوند.»

این دانشمندان تصور می کنند پژوهش آنها می تواند به ساخت تعداد بیشتری از ایستگاه های GPS و در نهایت ساخت یک سیستم هشدار زود هنگام در سواحل غربی آمریکا منتهی شود. حسگرها می توانند در کف دریا جایگذاری شوند تا از تاخیر اطلاعات ارزشمند لرزش نسبت به سطح زمین جلوگیری شود. آنها می گویند می توان کارهای زیادی با ایستگاه های جی پی اس در ساحل انجام داد، اما اطلاعات آنها تاخیر دارد. وقتی زمین لرزه شروع می شود، مدت زمانی طول می کشد تا اطلاعات آن از گسل به ساحل برسد. این تاخیر سرعت، اعلام وضعیت خطر را کُند می کند.

کارهای پیشتر ملگار روی اطلاعات GPS زمان واقعی نشان داده که می توان 20 دقیقه پیش از بروز سونامی آن را پیش بینی کرد. دیه گو ملگار، محقق دانشگاه اروگن (University of Oregon) است و گوین هایز، زلزله شناس مرکز داده های ملی زمین لرزه آمریکا در کلرادو است.

منابع

خبر علمی «پیش بینی زمین لرزه های بزرگ با استفاده از GPS» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به ScienceDaily و PHYS و مجله دانشمند، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا