معرفی و خلاصه کتاب امنیت در ریسک پذیری است

کتاب امنیت در ریسک پذیری است (Risky is the New Safe: The Rules Have Changed) نوشته رندی گیج (Randy Gage) در سال 2012 منتشر شده است و در این کتاب نویسنده، عقیده رایج اغلب مردم را زیر سوال می برد. او گوی بلورین خود را بیرون آورده و در آن نگاه می کند و به ما می گوید برای موفق شدن در اقتصاد جدید دنیای امروز باید چه کار کنیم.

رندی دیدگاه فوق العاده جذابی را مطرح می کند، اینکه چگونه ریسک کردن برای شرکت ها و افراد، بهترین فرصت های موفقیت را فراهم می کند؛ او مثال های فراوانی برای این موضوع می آورد، از جایگزین شدن کارگرها از سوی موجودات شبیه سازی شده، تا سقوط یورو و ورشکسته شدن دولت ها.

همه تصور می کنند باید در کسب و کار خود محافظه کار باشند و ریسک نکنند، چون فکر می کنند کار عاقلانه همین است. اما در اقتصاد امروز، ریسک نکردن پُر خطرترین کار ممکن است. افرادی که باعث رونق اقتصاد دنیای امروز می شوند، جریان ساز هستند، آنها منتظر نمی نشینند تا فقط به اتفاقات اطراف خود واکنش نشان دهند.

آزادی نتیجه نظم شخصی است.

عجیب است که بسیاری از مردم از نظم شخصی متنفر هستند، چون نظم آزادی به دنبال می آورد.

تا حالا چند بار این جمله مختصر و مفید را شنیده اید؟ «هرچه سخت تر کار می کنم، خوش شانس تر می شوم.» به نوعی این جمله حقیقت دارد. اگر با افراد موفق صحبت کنید، می بینید که بیشتر آنها داستان ساعت های طولانی کار و فداکاری های بی شمارشان را برایتان تعریف می کنند، همان چیزی که افراد ناموفق تمایلی به انجامش ندارند. اما نکته مهم این است که افراد موفق فقط سخت تر کار نمی کنند، بلکه هوشمندانه کار می کنند. منظور از کار هوشمندانه دقیقاً چیست؟ کار هوشمندانه به این معنا است که روی فعالیت هایی تمرکز کنیم که بیشترین نتایج سودمند را در کمترین زمان ممکن داشته باشد.

کار هوشمندانه یعنی تمرین نظم شخصی و خودکنترلی در مواقع لازم؛ یعنی چیزهایی را که می خواهید رها کنید تا چیزهایی را که واقعاً می خواهید بدست آورید. درست در همین مرحله است که هوشمندانه کار کردن اهمیت زیادی پیدا می کند. کارآفرین موفق خود را موظف می کند تا روی کارهایی تمرکز کند که باید در همان روز انجام شود و تا زمانی که این کارها تکمیل نشده، به خودش اجازه حواس پرتی یا پرداختن به سایر کارها را نمی دهد و این راهی است که به موفقیت ختم می شود. هر بار یک گام به سوی هدف بر می دارید و به آن نزدیک تر می شوید.

در خودتان انرژی تولید کنید.

سطح انرژی و سرزندگی شما نتیجه انتخاب هایتان است. غذایی که می خورید، استراحتی که می کنید، افکاری که در سر دارید و میزان ورزش و فعالیت بدنی تان همگی نقش بسیار موثری در کاهش یا افزایش ذخیره انرژی تان دارد.

  • غذاهای ناسالم بخورید.
  • خواب کافی نداشته باشید.
  • نگران باشید، حسادت بورزید، کینه به دل بگیرید.
  • ورزش نکنید، دائم جلوی تلویزیون بنشینید.

این کارها را مرتب و طولانی مدت انجام دهید و ببینید چه بلایی سر سطح انرژی تان می آید. مطمئن باشید که از نتیجه کار راضی نخواهید بود.

گیج می نویسد: «وقتی بدن و افکارتان را تحت کنترل خود می گیرید، به آرامش می رسید و انرژی لازم را برای هر چالشی که سر راه تان قرار بگیرد خواهید داشت.»

کمک بگیرید.

بزرگترین و ارزشمندترین هدیه ای که می توانید به کسی بدهید این است که حقیقت را به او بگویید و خالصانه کنارشان باشید. بزرگترین و ارزشمندترین هدیه ای که می توانید از نزدیک ترین افراد اطرافتان دریافت کنید همین موهبت است.

خب، این موضوع به بحث نظم شخصی چه ارتباطی دارد؟ اگر گروهی از افراد را به عنوان گروه پشتیبان کنار خود نداشته باشید، این احتمال قوی وجود دارد که به راحتی به عادت های ناکارآمد قبلی خود برگردید، عادت هایی که نتیجه مثبتی برایتان نداشته اند. به علاوه، کارآفرینان، طبق تعریف ارائه شده از این کلمه، افرادی هستند که نفس سالمی داشته و به دنبال دستاوردهای بزرگ هستند.

نفس انسان، اگر به حال خود رها شود، ممکن است از تعادل خارج شده و دچار توهم خود بزرگ بینی شود. این همان جایی است که داشتن یک گروه حامی و پشتیبان کمک می کنند؛ اعضای چنین گروهی مراقب هستند که از مسیر خارج نشوید و این موضوع اهمیت زیادی در پیشرفت شما خواهد داشت. این افراد باید صادق باشند و حقیقت را به شما بگویند. پس با پنج شش نفر از افرادی که مورد اعتمادتان هستند، یک گروه متفکران (Masterminds) تشکیل دهید و جادوی آن را ببینید.

اغراق نیست اگر بگوییم ما در یکی از هیجان انگیزترین دوره های تاریخ زندگی می کنیم. شبکه های اجتماعی، اپلیکیشن های موبایل و فناوری های مشابه فرصت های جدیدی را برای ما ایجاد کرده و می کنند که قبلاً تصورش را هم نمی توانستیم بکنیم. پیشرفت های بدست آمده در علم پزشکی و تعذیه امکان زندگی طولانی تر و با کیفیت تر را برایمان فراهم آورده است. آسیا، اروپای شرقی و آفریقا در وضعیت دنیا بسیار تاثیرگذار شده اند.

پس به گفته رندی گیج، «به دنبال چالش ها باشید. مشخص کنید که چه مشکلاتی بر سر راه چه کسانی به وجود خواهد آمد. چون بزرگترین فرصت ها دقیقاً در همین نقاط پنهان هستند، فرصت هایی برای افرادی که به راحتی سازش پذیر نیستند، تفکر انتقادی قوی دارند و مشتاق اند که ریسک کنند.

این مسیر موفقیت است.

سعی نکنید مثل دیگران فکر کنید، تفکر خلاق داشته باشید، با هر چیزی به راحتی موافقت نکنید، جسورانه نظرات خود را ابراز کنید و ایده های مختلف را زیر سوال ببرید.

جرات متفاوت بودن را داشته باشید، جرات ریسک کردن را داشته باشید، چون ایمن ترین راه ریسک کردن است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا