چگونه از سفید شدن مو جلوگیری کنیم؟

بعد از تولد و همزمان با رشد موها، غدد چربی پوست سر با فعالیت مداوم از خود ماده ای چرب و روغنی که منبع حیاتی و تقویتی برای سیاهی و درخشندگی موها است، ترشح می کند. اما در همین لایه از پوست سر و در محل اتصال تارهای مو، سلول هایی به نام ملانوسیت وجود دارند که عامل رنگی بودن موها با تولید و ترشح ترکیباتی به اسم ملانین هستند. به عبارتی همین رنگدانه های موجود در ملانوسیت ها هستند که با ایجاد رنگ، تیره یا روشن بودن رنگ موهای شما را رقم می زند.

حالا کمی تغییرات در همین روند طبیعی با افزایش سن و گذر از 35 سالگی رنگ موهای تیره شما را سفید یا خاکستری می کند. در این شرایط همزمان با افزایش سن یا به خاطر موقعیت هایی دیگر، ماده ای به نام پراکسید هیدروژن در فولیکول ها و سلول های مو شروع به تولید می کند که همزمان با فعالیت خود ساخت رنگدانه ملانین را به مرور کُند و در نهایت متوقف می نماید. بنابراین سفید و بی رنگ شدن موها حاصل از دست رفتن رنگدانه های ملانوسیت است که این اتفاق برای موهای سفیدپوستان به مراتب زودتر از نژادهایی با پوست های سبزه یا تیره رخ می دهد.

متداول ترین و طبیعی ترین علت تغییر رنگ موها، بالا رفتن سن است، درست مانند پوست که با تغییر سن تغییر بافت می دهد. اما گاهی این تغییر رنگ در سنین پایین تر و به شکل های مختلف روی موها خود را نشان می دهد. در این مقاله شما می توانید با دلایل سفید شدن موها و راه های کنترل و پیشگیری آن آشنا شوید.

دلایل سفید شدن مو در جوانی

1) عوامل ژنتیکی

عوامل ژنتیکی، در سفید شدن موها نقش مهمی ایفا می کنند. اگر در سنین پایین، موهایتان سفید شده، احتمالاً موهای والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ شما نیز در جوانی سفید شده است. ژنتیک را نمی شود تغییر داد!

2) استرس

عواقب استرس مزمن و دائمی عبارتند از:

  • مشکل خواب
  • اضطراب
  • تغییرات اشتهاء
  • فشار خون بالا

استرس می تواند بر رنگ موهای شما تاثیر بگذارد. مطالعات نشان داده اند بین استرس و از بین رفتن سلول های بنیادی و فولیکول های موی موش ها ارتباط وجود دارد. بنابراین اگر مقدار زیادی از موهای شما در سنین جوانی سفید شده، ممکن است دلیل آن، استرس باشد.

3) بیماری های خود ایمنی

بیماری های خود ایمنی از علل سفید شدن موها در سنین جوانی محسوب می شوند. در این نوع بیماری، سیستم ایمنی به سلول های بدن حمله می کنند و آنها را از بین می برند. در بیماری های خود ایمنی مانند طاسی و پیسی، ممکن است سیستم ایمنی به موها حمله کند و باعث از بین رفتن رنگدانه های مو شود.

4) اختلالات تیروئید

تغییرات هورمونی که به دلیل اختلالات تیروئید از جمله پُر کاری یا کم کاری تیروئید ایجاد می شوند، از دیگر علل سفید شدن موها در سنین جوانی هستند. فعالیت کم یا بیش از حد غده تیروئید، باعث می شود ملانین کمتری در بدن تولید شده، در نتیجه موها سفید شوند.

5) کمبود ویتامین B12

کمبود ویتامین B12 از دیگر عواملی است که باعث سفید شدن موها در سنین جوانی می شود. کمبود ویتامین B12 می تواند در نتیجه ابتلا به نوعی کم خونی شَدید به نام آنمی پرنیشیوز ایجاد شود. در این حالت، بدن به اندازه کافی ویتامین B12 جذب نمی کند. بدن برای داشتن گلبول های قرمز سالم و انتقال اکسیژن به سلول ها (از جمله سلول های مو)، به ویتامین B12 نیاز دارد. کمبود این ویتامین، سلول های مو را ضعیف کرده و تولید ملانین را تحت تاثیر قرار می دهد.

6) سیگار کشیدن

مطالعات حاکی از آن است که میان سیگار کشیدن و سفید شدن موها در سنین جوانی، ارتباط وجود دارد. سموم سیگار با منقبض کردن عروق، جریان خون در فولیکول های مو را کاهش داده و باعث ریزش مو می شود. به علاوه، سموم موجود در سیگار، به بخش های مختلف بدن از جمله فولیکول های مو آسیب می رساند و باعث سفید شدن موها در سنین پایین می شود.

پیشگیری از سفید شدن موها

پیشگیری از سفید شدن موها و بازگرداندن رنگ به موهای سفید، به عوامل ایجاد کننده آن بستگی دارد. اگر علت آن، عوامل ژنتیکی باشد، نمی توان از سفید شدن موها جلوگیری کرد.

در صورتی که موهای شما به دلیل ابتلا به بیماری خاصی سفید شده اند، با مراجعه به پزشک نسبت به درمان بیماری اقدام کنید. ممکن است با درمان بیماری زمینه ای، تولید رنگدانه های مو به حالت قبل برگردد. مطالعات حاکی از آن است که اگر علت سفید شدن موها، مشکلات مربوط به غده تیروئید باشد، با هورمون درمانی، ساخت مجدد رنگدانه های مو آغاز می شود.

مصرف میوه و سبزیجات فراوان که منبع غنی آهن، منگنز و خوردنی هایی سرشار از ویتامین B مانند تخم مرغ، برنج، سبوس گندم و سبزیجات به شکل چشمگیری سفیدی موهای شما را به تاخیر می اندازند. همچنین نقش کلیدی عنصر مس در جلوگیری از سفید شدن موها را جدی بگیرید و با مصرف غذاهایی مثل سیب زمینی، قارچ، عدس، لوبیا، نخودفرنگی و میوه هایی مانند موز، هلو، گلابی و سیب دریافت مس را به بیشترین میزان ممکن برسانید.

آرامش و تفریحات سالم مانند ورزش کردن و به دور بودن از تنش ها شرایط لازم برای سلامت و شادابی موها فراهم می کند تا جایی که اگر جنبه وراثت در تغییر رنگ موهای شما تاثیرگذار نباشد، می توانید سال ها سفید شدن آنها را به تعویق بیندازید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه از سفید شدن مو جلوگیری کنیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا