نظریه جدید برای توضیح انرژی تاریک و جهان

پژوهشگران دانشگاه اوپسالا یک مدل جدید برای جهان را طراحی کرده اند که احتمالاً می تواند معمای انرژی تاریک را توضیح دهد. تحقیق جدید آنها که در Physical Review Letters منتشر شده، مفهوم ساختاری جدید، از جمله انرژی تاریک را برای جهان ارائه می کند. در این مفهوم، جهان در یک حباب در ابعاد اضافی قرار می گیرد.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، طی پژوهش های 20 سال گذشته مشخص شد جهان با سرعت شگرفی در حال گسترش است. این روند با انرژی تاریک توضیح داده می شود. انرژی تاریک به سراسر جهان نفوذ می کند و آن را گسترش می دهد. درک ماهیت این انرژی تاریک یکی از جستارهای مهم فیزیک بنیادی است.

مدت ها است که دانشمندان امیدوار بوده اند با کمک نظریه ریسمان پاسخی برای این امر بیابند. طبق نظریه ریسمان، همه چیز شامل اجسام کوچک و ارتعاشی از الگوهای رشته ای تشکیل شده است. همچنین طبق این نظریه ابعاد فضایی بیشتر از سه بعد وجود دارد.

به مدت 15 سال، مدل هایی در نظریه ریسمان ارائه شد که طبق آنها انرژی تاریک افزایش می یابد. با این حال، این موارد به شدت مورد انتقاد قرار گرفته اند که اکنون چند پژوهشگر اعلام کرده اند که هیچکدام از مدل های پیشنهادی، قابل اجرا نیستند.

به هر حال دانشمندان در پژوهش خود یک مدل جدید با انرژی تاریک و جهان ما را در یک حباب در ابعاد اضافی ارائه کرده اند. کل جهان در لبه این حباب در حال گسترش قرار دارد. تمام موارد موجود در جهان مربوط به انتهای رشته ها است که در ابعاد اضافی جهان امتداد می یابند. همچنین پژوهشگران نشان می دهند بزرگتر شدن چنین حبابی در چهارچوب نظریه رشته قابل درک است. دانشمندان معتقد هستند تعداد حباب های بیشتر وجود دارد. در حقیقت به تعداد جهان های دیگر حباب وجود دارد.

مدل دانشمندان اوپسالا یک تصویر جدید و متفاوت از ایجاد و سرنوشت آینده جهان را فراهم می کند، در حالی که ممکن است روش های تست تئوری رشته را هموار کند.

منابع

خبر علمی «نظریه جدید برای توضیح انرژی تاریک و جهان» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به Uppsala University و مجله دانستنیها، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا