آندره مائدر: عالم به ماده و انرژی تاریک نیاز ندارد

پیش از فرستادن تلسکوپ هابل به فضا، تصور می‌شد گسترش عالم در حال کند شدن است و ممکن است روزی فرو بریزد. اما بعد مشخص شد نه تنها این ایده درست نیست، بلکه نرخ گسترش عالم رو به افزایش است و ما هنوز نمی‌دانیم چرا! یکی از توضیحات ممکن، انرژی تاریک است که به عالم، امکان گسترش سریع را می‌دهد. تصور می‌شود این انرژی مرموز 68 درصد محتوای کیهان و ماده تاریک 27 درصد محتوای ماده کیهان را تشکیل داده باشند. بقیه که بخش قابل دیدن و ماده معمولی کیهان است، سهمی در حد 5 درصد دارد. اما از زمان کشف این مفاهیم و تئوریزه شدن‌شان، پیشرفت واقعی در کشف آنها پدید نیامده است.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، آندره مائدر، استاد افتخاری دپارتمان اخترفیزیک دانشگاه ژنو تئوری رادیکالی پیشنهاد داده که باعث زمین لرزه در کیهان‌شناسی شده است. او می‌گوید هیچکدام از ماده و انرژی تاریک وجود ندارند و اعتقاد به این مفاهیم برای درک جهان لازم نیست.

او نشان داد که جهان چطور بدون این مفاهیم کار می‌کند. تئوری او بر مبنای مفهوم استقلال از مقیاس در فیزیک و ریاضیات است. استقلال از مقیاس به این معنی است که خصوصیات اشیاء با اندازه‌گیری تغییر نمی‌کنند و ربطی به مقیاس شئی، ندارند. ما می‌توانیم مقیاس اندازه‌گیری انرژی یا طول این اشیاء را چند برابر کنیم و این تغییری در آنها ایجاد نمی‌کند. این ویژگی بر فضای خالی نیز سازگار است و استقلال از مقیاس، از اصول پذیرفته شده و بنیادین الکترومغناطیس است.

مائدر می‌گوید ما به جای انرژی تاریک و ماده تاریک به سادگی فراموش کردیم که اثر استقلال از مقیاس را بر مدل استاندارد جهان اعمال کنیم. بنابراین خصوصیات فضای خالی با گسترده شدن یا منقبض شدن تغییر نمی‌کند. اگر این ایده درست باشد، همه چیزهایی که درباره گرانش و گسترش جهان می‌دانیم، تغییر خواهند کرد.

منابع

  1. ScienceDaily
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا