میتوکندری چیست؟

میتوکندری (راکیزه) اندامکی در سلول ها است که مانند نیروگاه عمل می کند. در واقع این اندامک در سلول وظیفه دارد تا مواد غذایی را به سوخت مناسب سلول تبدیل کند. میتوکندری در سلول های گیاهان، جانوران و انسان ها وجود دارد و ادامه حیات روی زمین، به عملکرد همین اندامک نیم میکرومتری وابسته است.

میتوکندری غذایی را که ما می خوریم به مولکول های کوچکی تبدیل می کند که سرشار از انرژی هستند و حکم سوخت برای سلول هایمان را دارند. این اندامک معمولاً در فضای سلولی شناور است؛ در برخی از سلول ها ممکن است بیش از یک میتوکندری وجود داشته باشد. به عنوان مثال سلول های ماهیچه ای که به انرژی زیادی نیاز دارند؛ از تعداد فراوان میتوکندری هم بهره مند هستند.

دانشمند معتقدند که جد میتوکندری شاید یک باکتری بوده که روزی از روزها به یک سلول یوکاریوتی رسیده و وارد آن شده است. ازقضا سلول هم به جای تجزیه آن باکتری، با او هم زیستی کرده و رفته رفته آن باکتری به میتوکندری تبدیل شده است.

میتوکندری چگونه انرژی مورد نیاز بدن مان را تولید می کند؟

درون این اندامک، مملو از آب و آنزیم های مختلف است. غذایی که ما می خوریم در آخرین مرحله به مولکول های آلی تبدیل شده و داخل میتوکندری می شود. در این مرحله، آنزیم های موجود در میتوکندری وارد عمل شده و فرآیند ساخت مولکول های پُر انرژی از مولکول های آلی را آغاز می کنند. جالب است که به این فرآیند «تنفس سلولی» می گویند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «میتوکندری چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا