فک تحتانی در کجا قرار دارد؟

تبلیغات

چهارده استخوان در صورت وجود دارد که دو تا از آنها استخوان های آرواره را تشکیل می دهند و عبارتند از: فک فوقانی و فک تحتانی.

فک تحتانی و فوقانی دارای حفره هایی برای ۳۲ دندان می باشند که در بافت فیبروز قرار دارند. دندان ها، ساختاری سخت و محکم شبیه استخوان دارند که در فک فوقانی و تحتانی انسان و بسیاری از حیوانات قرار گرفته اند. آنها سخت ترین قسمت بدن هستند.

ماهیچه های سر برای عمل جویدن و بلعیدن از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. این ماهیچه ها مسئول حالات صورت همچون لبخند زدن یا اخم کردن هستند. مجموعه ای از ماهیچه ها و زردپی ها سر را به ستون فقرات، ترقوه و کتف متصل می کنند و حرکت سر را کنترل می نمایند.

فک تحتانی تنها قسمت استخوانی صورت است که حرکت می کند. در هر فک ۱۶ دندان و در مجموع ۳۲ دندان دائمی در دهان وجود دارد. هر فک از ۴ دندان پیشین، ۲ دندان نیش، ۴ دندان آسیای کوچک و ۶ دندان آسیای بزرگ تشکیل شده است.

تبلیغات

منابع

مقاله علمی و آموزشی «فک تحتانی در کجا قرار دارد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو کجا؟، ترجمه دکتر بهادر صادقی و دکتر شیوا صالحی شهیدی از نشر سایه گستر، منتشر شده در زمستان ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۵۰۲-۱۵۱-۹ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا