شرکت چای لیپتون و مقایسه آن با شرکت های چای ایرانی

تبلیغات

صنعت چای ایران به رغم داشتن استعدادهای بالقوه در زمینه تولید، فرآوری و تجارت در چند سال اخیر دچار بحران شده است. وابستگی مستقیم بیش از ۷۰۰,۰۰۰ خانواده به کشت و تولید چای و همچنین جایگاه خاص چای در سبد مصرفی خانواده های ایرانی، ضرورت تدوین برنامه های بازاریابی و شناخت بازار هدف برای صنعت چای ایران را دو چندان کرده است.

در این مقاله شما می توانید با شرکت لیپتون، به عنوان یکی از شرکت های پیشرو در صنعت چای در جهان و با پیشنهاداتی در جهت رشد صنعت چای در ایران آشنا شوید.

تاریخچه شرکت لیپتون

شرکت چند ملیتی لیپتون، بوسیله جی توماس لیپتون (Thomas Lipton)، در سال ۱۸۹۳ در نیوجرسی آمریکا تاسیس شد. زمینه فعالیت این شرکت تولید انواع چای در بسته بندی های متنوع است.

لیپتون متولد ماه می ۱۸۵۰، نام یک ایرلندی مهاجر بود. او که ۱۵ سال بود از کشور خود فرار کرده بود، در سال ۱۸۶۵ با کشتی به آمریکا رفت و با ۸ دلار در جیبش و بدون هیچ دوستی به نیویورک رسید. لیپتون روزهای زیادی را در خیابان های نیویورک به جستجوی کار پرداخت، تا اینکه پیشنهادی برای کار در مزارع تنباکو ویرجینیا که در جنگ به یغما رفته بود، دریافت کرد.

تبلیغات
کتاب کدینگ تصویری ۱۱۰۰ واژه انگلیسی که باید دانست

بعد از مدتی، به اسکاتلند بازگشت تا در مغازه پدرش در گلاسکو مشغول به کار شود. اما به سرعت از نوع قدیمی کسب و کار در آنجا به ستوه آمد و در سال ۱۸۷۱ در سن ۲۱ سالگی، مغازه کوچک خود را برای تجارت، راه اندازی کرد. توانایی محاسبات مالی و عزم راسخ لیپتون در انجام این امر به او کمک کرد و در طول مدت ۱۰ سال، زنجیره ای از ۲۰ خواروبارفروشی را به راه انداخت. مغازه های لیپتون به دلیل خدمات و محل های مناسب به شهرت دست یافتند. در واقع لیپتون مرتباً از تدابیری استفاده می کرد که مشتریان را به مغازه های خود وفادار کند.

در دهه ۱۸۸۰، تجارت غذای لیپتون به ۲۰۰ مغازه گسترش یافت و لیپتون یک فرد مولتی میلیونر شد. فروشندگان چای اصرار زیادی داشتند که لیپتون چای آنها را در مغازه هایش به فروش برساند، اما لیپتون این کار را رد کرد و در نهایت تصمیم گرفت به خارج از کشور مسافرت کند و تولید کننده چای مخصوص به خود را بیابد. او در سال ۱۸۹۰ به هند رفت و از مزارع چای دیدن کرد و بخش جدیدی را به زندگی حرفه ای خود افزود. او روش جالبی را برای فروش به کار برد. از آنجا که تا آن زمان چای به صورت باز فروخته می شد و خریداران نسبت به تازگی و وزن چای خریداری شده مطمئن نبودند، او بسته های رنگی با وزن ۱، ۰.۵ و ۰.۲۵ پوندی را به بازار عرضه کرد و روی آن نوشت: «بطور مستقیم از مزارع چای، تا درون قوری ها.»

در اواسط دهه ۱۹۲۰ لیپتون در سن ۷۶ سالگی از مدیریت کناره گیری کرد و آن را به یک تیم کاری منتقل کرد. لیپتون با یک میلیارد دلار فروش در سال، دهه ۱۹۸۰ را آغاز کرد و در اواخر این دهه به بزرگترین شرکتی که غذاهای فریز شده می فروخت، تبدیل شد.

در حال حاضر شرکت لیپتون محصولات خود را در بیش از ۱۵۰ کشور دنیا عرضه می کند. چای لیپتون دستچینی از مزارع چای ۳۵ کشور دنیا از جمله: سریلانکا، کنیا، چین، هند و تانزانیا است. لیپتون به عنوان رهبر بازار چای در جهان، همواره نوآوری هایی را در زمینه تولید انواع مختلف چای، به خود اختصاص داده است که از جمله آن می توان به عرضه چای نشاط آور (Tea Brisk) در آمریکا در سال ۱۹۴۴، ترکیب چای سرد سال ۱۹۶۴، چای کیسه ای خانوادگی (Family Size) در سال ۱۹۷۴، چای سبز سرد با طعم های مرکبات در ظرف های پلاستیکی (۲۰۰۵) و در سال ۲۰۱۰ عرضه چای سبز در طعم های متنوع، برای اولین بار در جهان اشاره کرد.

در حال حاضر مالکیت این شرکت، در دست شرکت یونیلیور است. این شرکت چند ملیتی از سال ۱۹۷۲ مالکیت شرکت لیپتون را در دست گرفته است. یونیلیور در حال حاضر، ۲۷۰ کارخانه در ۶ قاره دنیا دارد که از جمله آن چای لیپتون و صابون لوکس است که در ایران در شهرک صنعتی البرز قزوین تولید و بسته بندی می شود. این شرکت دارای ۱۷۴,۰۰۰ کارمند و بیش از ۱۰۰۰ مدیر با ۴۵ ملیت مختلف است.

در ادامه به بررسی نقاط قوت، نقاط ضعف، تهدیدها و فرصت های شرکت چای لیپتون پرداخته می شود:

نقاط قوت

 • موقعیت برجسته در بازار جهانی چای و شناخته شدن به عنوان رهبر بازار
 • مدیریت با تجربه و عالی لیپتون
 • توان مالی بسیار بالا
 • توزیع گسترده چای در بیش از ۱۵۰ کشور دنیا
 • تولید و توزیع محصولات با کیفیت
 • ایجاد تصویر برند خوب در ذهن مردم
 • نوآوری و تطابق با نیاز مشتری
 • واحد تحقیق و توسعه بسیار قوی و فعال
 • استفاده از فنون بازاریابی بروز شده
 • فروش آنلاین در سایت شرکت
 • تبلیغات بسیار گسترده و جذاب و گیرا
 • ارائه بسته بندی های مناسب برای محصولات

نقاط ضعف

 • بالا بودن قیمت برخی محصولات و در نتیجه استقبال کمتر مردم
 • وجود محصولات جانشین

فرصت ها

 • بازار در حال توسعه برای محصولات جدید چای
 • استقبال رو به رشد مردم آمریکا از محصول جدید یخ چای با طعم های متنوع
 • فرهنگ سازی برای برخی محصولات جدید
 • بسط توزیع چای در سایر کشورها
 • قابلیت حضور لیپتون در زندگی روزمره مردم
 • بهره بردن از فناوری های جدید در تولید چای

تهدیدها

 • حضور برخی چای های تقلبی
 • قوانین جدید دست و پاگیر در برخی کشورها
 • حضور رقبای زیاد در مناطق مختلف روستایی و شهری
 • افزایش قیمت چای در سطح بین المللی
 • وجود مانع برای صادرات به دلیل شرایط سیاسی کشورها

چالش های بازار چای داخلی

در چند سال اخیر صنعت چای ایران دوره تلخی را پشت سر گذاشته است، که به گواه دست اندرکاران در تاریخ صد ساله صنعت چای ایران بی سابقه است. میزان تولید برگ سبز چای در ایران، در چند سال اخیر روندی کاملاً نزولی داشته است و از ۲۷۷ هزار تن در سال ۱۳۷۵ به ۱۵۰ هزار تن در سال ۱۳۸۲ رسیده که از آن حدود ۳۴ هزار تن چای خشک تولید شده است. این در حالی است که مصرف سرانه چای در ایران ۱۱۵ کیلوگرم در سال است و میزان نیاز بازار داخلی به چای سالانه حدود ۱۰۰ هزار تن است.

کشورهای بزرگ تولید کننده چای، با بهره گیری از اصول علمی و ساختار یافته با ارتقای عملکرد و افزایش کیفیت توانسته اند میزان تولید خود را افزایش دهند. متوسط عملکرد چای در جهان در سال ۱۹۹۹ حدود ۱۰۷۷.۱ کیلوگرم در هر هکتار بوده است. بیشترین عملکرد به میزان ۲۱۲۳.۴ کیلوگرم در هر هکتار در کشور کنیا گزارش شده است.

پیشنهاداتی برای بهبود عملکرد در شرکت های ایرانی تولید کننده چای

 1. تحقیق و توسعه: شرکت لیپتون با نظارت مستقیم کارشناسان کشاورزی بر مزارع کشت چای توانسته چای با مرغوبیت بالا را کشت کند و محصول با کیفیت بالا تولید کند و آن را به بازار عرضه کند.
 2. نوآوری: شرکت های ایرانی می توانند با توجه به نوآوری های شرکت های بزرگ تولید کننده چای همچون لیپتون، نوآوری های آنها را الگو قرار داده و با بومی سازی محصول و تطابق آن با نیازهای مردم کشورمان، محصولات جدید را به بازار عرضه کنند.
 3. ارتباط با مشتری: سایت شرکت لیپتون سوالات مصرف کنندگان را در زمینه های تخصصی با ارائه مجله های الکترونیکی در زمینه های تغذیه پاسخ داده و به آنها مشاوره تغذیه ای می دهد. همچنین بازی های علمی و آموزشی مفرح در سایت شرکت خودنمایی می کند.
 4. تبلیغات: شرکت لیپتون سالانه هزینه های زیادی را در زمینه تبلیغات اختصاص داده و از ابزار تشویق و ترفیعات فروش، مانند نمونه های رایگان، پوسترهای تبلیغاتی و آموزشی، تیزرهای تبلیغاتی و… استفاده کرده است که بسیار اثربخش بوده است.
 5. اطلاع رسانی: شرکت های ایرانی باید برای داشتن فروش مناسب برای کالاهای جدید از طریق تبلیغات و اهدای نمونه های آزمایشی و توزیع بروشورهای آموزشی به بازدیدکنندگان و همچنین ارتباط مسقیم با آنها جهت پاسخگویی برنامه های مدونی داشته باشند.
 6. استفاده از مزارع بومی: شرکت های ایرانی تولید و بسته بندی کننده چای می توانند با بهره گیری مناسب از مزارع چای ایرانی و با نظارت مستمر کارشناسان بر این مزارع، چای با کیفیت را کشت و با تولید محصول با کیفیت از آن، به خاطر داشتن اقلیم مناسب آب و هوایی برای کشت چای، علاوه بر استفاده از پتانسیل ایران در گیلان و مازندران، اشتغال زایی خوبی را برای مردم این مناطق چای خیز حاصل کرده و بتوانند محصولات خوب و مطمئن را به بازار مصرف کنندگان ایران و جهان عرضه کنند.
 7. تولیدات متنوع از گیاه چای: شرکت های ایرانی می توانند بازار خوبی برای تولید انواع محصول چای، از گیاه چای همچون چای سفید، سبز و اولونگ را به ارمغان بیاورند و این محصولات را به بازار ایران عرضه کنند.
 8. بکارگیری شبکه توزیع سراسری در کشور و دسترسی آسان مشتریان به چای ایرانی با کیفیت
 9. بسته بندی مناسب چای ایرانی

منابع

مقاله علمی و آموزشی «شرکت چای لیپتون و مقایسه آن با شرکت های چای ایرانی»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله مهدی شکفته، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

تبلیغات
HiU Company
برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا