آیا بین آنتی بیوتیک ها و چاق شدن ارتباطی وجود دارد؟

میزان و سرعت چاقی در کودکان نسبت به 30 سال گذشته 2 برابر شده است، بطوریکه امروز نزدیک به 18 درصد از کودکان سنین 6 تا 11 سال در وزن ناسالم قرار دارند. کودکان چاق اغلب به نوجوانان و بزرگسالان چاق تبدیل می شوند و سلامتی آنها در معرض خطرات جدی مانند دیابت، سکته مغزی، استئوآرتریت (آرتروز) و انواع خاصی از سرطان در سنین بالاتر می باشد. همچنین چاقی می تواند مانع موفقیت در زندگی شود.

زمانی که در علت چاقی کودکان تحقیق می کنیم، معمولاً روی عدم تعادل کالری مترکز می شویم و تمام توجه مان به برنامه غذایی پر کالری همراه با فعالیت بدنی کم است. اما یکی دیگر از عوامل بالقوه که به تازگی بدست آمده است درمان با آنتی بیوتیک ها در اوایل تولد یا زندگی می باشد. شما می توانید با ارتباط آنتی بیوتیک ها و چاق شدن، بیشتر آشنا شوید.

در پژوهش منتشر شده در مجله JAMA (مجله پزشکی اطفال) در سال 2014؛ محققان بر اساس سوابق الکترونیکی سلامت، پرونده های حدود 65,000 کودک را مطالعه کردند. آنها دریافتند که نزدیک به 7 از 10 کودکی که قبل از سن 2 سالگی به آنها آنتی بیوتیک داده شده است و کودکانی که آنتی بیوتیک های وسیع الطیف دریافت کرده اند، حدود 11 درصد احتمال بیشتری برای چاق شدن تا سن 5 سالگی نسبت به سایر کودکان (آنهایی که آنتی بیوتیک کم یا اصلاً دریافت نکردند) دارند.

آنتی بیوتیک های وسیع الطیف، آنهایی هستند که در مقابل انواع مختلف میکروب ها فعال می باشند، مانند تتراسایکلین. آنتی بیوتیک های با طیف محدود، آنهایی هستند که فقط در مقابل یک میکروب یا طیف بسیار محدودی از میکروب ها فعال می باشند؛ مانند وانکومایسین.

احتمال اینکه کودکانی که در معرض آنتی بیوتیک های وسیع الطیف بوده اند، تا قبل از 10 سالگی در وزن ناسالم قرار گیرند، بسیار است. آنتی بیوتیک های با طیف محدود اثرات زیادی ندارد مگر آنکه در دوره های مکرر و بسیار مورد استفاده قرار گیرند.

آنتی بیوتیک های وسیع الطیف علاوه بر حمله به میکروب های مضر، باکتری های مفید در روده (فلور روده) را هم از بین می برند. تحقیقات نشان می دهد آنتی بیوتیک های وسیع الطیف موجب عدم تعادل در سیستم گوارشی می شوند.

نویسنده اصلی این پژوهش دکتر چارلز بیلی (Charles Bailey) از بیمارستان کودکان فیلادلفیا در مصاحبه با رویترز می گوید که: «این تحقیقات نشان نمی دهد که آنتی بیوتیک های وسیع الطیف در ایجاد چاقی مقصر اصلی هستند اما ممکن است در این اتفاق نقش داشته باشند.»

در بخش دیگری از این پژوهش به دقت و توجه در مصرف آنتی بیوتیک های وسیع الطیف اشاره شده است؛ چون با افزایش عفونت های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک ها در ارتباط می باشند.

پژوهش دیگری که در سال 2013 منتشر شده است، ارتباط بین چاقی بزرگسالان و آنتی بیوتیک های دامپزشکی که در تغذیه دام وجود دارند را نشان می دهد.

البته هیچ یک از این مطالعات، شواهد قطعی از استفاده آنتی بیوتیک ها در کودکان یا در مواد غذایی، که باعث چاقی شود را نشان نمی دهند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «آیا بین آنتی بیوتیک ها و چاق شدن ارتباطی وجود دارد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا