شناسایی افراد مبتلا به بیماری حاد با نشانه‌های بیماری در صورت

وقتی بیمار هستید، نشانه‌هایش از قیافه‌تان می‌بارد. این نتیجه‌گیری یک پژوهش جدید است که در Proceedings of the Royal Society منتشر شده و مشخص کرده است بیماری‌ها دارای مشخصات ظاهری مشترکی هستند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، این مشخصات شامل رنگ پریده، صورت ورم کرده، پلک‌های افتاده و ظاهر خسته است که این آخری ممکن است نشانه واگیردار بودن بیماری باشد. اگرچه این نشانه‌ها ممکن است بدیهی به نظر برسند اما هیچکس تا به حال به صورت جدی آنها را نیازموده بود.

محققان چند ساعت بعد از تزریق آمپول‌های بی اثر (پلاسیبو) یا حاوی باکتری‌های ضعیف شده، از 16 داوطلب این کار، پرتره‌هایی گرفتند. تعدادی از تزریق‌ها حاوی باکتری‌هایی بود که باعث می‌شد افراد دچار حس بیماری شده و سیستم ایمنی بدن آنها وادار به واکنش شود. سپس این عکس‌ها را به 62 نفر نشان دادند. این افراد فرصت داشتند عکس‌ها را در 5 ثانیه به دو دسته بیمار و غیر بیمار تقسیم کنند.

این افراد توانستند با دقت 81 درصد افراد بیمار را شناسایی کنند. اما واقعاً وقتی حس بیماری به ما دست می‌دهد، چه چیزی در صورت ما تغییر می‌کند؟

برای فهم این موضوع گروه 60 نفره دیگری از افراد، به ارزیابی این پرداختند که افراد درون عکس چطور بیمار و خسته به نظر می‌رسند و میزان تاثیر هر کدام از صفات، رنگ پریدگی، افتادگی پلک و گوشه لب‌ها، پف کردن صورت و قرمزی چشم و خستگی، در مشخص کردن عمومی بیماری چقدر است. نتیجه نشان داد، رنگ پریدگی و افتادگی پلک‌ها بهترین نشانه‌های بیماری هستند و خستگی عمیق ظاهری ممکن است نشانه واگیردار بودن بیماری باشد.

منابع

  1. The Royal Society
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا