چگونه کلمات معنای عاطفی پیدا می‌کنند؟

اشیا و انسان‌ها در زندگی روزمره معنای عاطفی گوناگونی دارند. به عنوان مثال یک جفت جوراب پشمی اگر آخرین چیزی باشد که مادربزرگ‌تان قبل از مرگ بافته، برایتان ارزش عاطفی پیدا می‌کند. کلمات نیز همینطور هستند. اسم یک فرد غریبه ابتدا برای شما ارزش احساسی ندارد، اما اگر یک رابطه عاطفی شکل بگیرد، همان اسم ناگهان مفهوم و بار مثبت پیدا می‌کند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، محققان دانشگاه گوتینگن آلمان به بررسی نحوه پردازش این محرک‌ها در مغز و تصمیم‌گیری درباره مثبت یا منفی بودن آن پرداختند. افراد چگونه علامت‌ها، کلمات و چهره‌های خنثی را به یک معنای عاطفی ارتباط می‌دهند؟ در این آزمایش محققان با استفاده از نوار مغز به بررسی چگونگی پردازش محرک‌های گوناگون در مغز پرداختند. زمانی که افراد شرکت کننده در مواجهه با کلمه خاصی پول بدست می‌آوردند، بار آن کلمه مثبت می‌شد و اگر پول از دست می‌دادند، هر بار که با آن کلمه روبرو می‌شدند، احساس منفی داشتند.

به عبارتی افراد به هر چیزی بر اساس اندازه آن در دنیای واقعی توجه می‌کنند، نه آن چیزی که مقابل دیدگان آنها قرار می‌گیرد.

مطالعات نشان می‌دهند که افراد بار مثبت کلمات را بسیار سریع‌تر از بار خنثی یا منفی آنها یاد می‌گیرند. مغز معمولاً ظرف 200 تا 300 میلی‌ثانیه مشخص می‌کند که یک تصویر یا کلمه مثبت است یا منفی. کلماتی که با فقدان همراه هستند، طی 100 ثانیه اول، موجب برانگیختن واکنش‌های عصبی خاصی در قشر بینایی مغز می‌شوند. بنابراین مغز در یک چشم برهم زدن تشخیص می‌دهد که کلمه جدید چه معنا و مفهومی بر ما دارد. مخصوصاً اگر بار معنایی آن منفی باشد. همچنین فرق می‌کند که کلمه مورد نظر از قبل برای شما شناخته شده باشد (مانند درخت یا صندلی) یا کلمه‌ای جدید باشد که در زبان مادری شما وجود ندارد. بنابراین بار معنایی یک کلمه در احساساتی که با آن همراه می‌کنیم، نقش دارد.

منابع

  1. Neuroscience News
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا