چگونه زندان به وجود آمد؟

ما زندان را به عنوان محلی برای نگهداری و مجازات افراد قانون شکن می شناسیم. این در حالی است که زندان با چنین هدفی شکل نگرفته است. به عبارتی اولین زندانی ها، اشراف زادگان و افراد سرشناس بودند! قرن ها پیش، اشراف و افراد مهم به دست دشمنان شان (به منظور گرفتن پول یا انتقام از آنها) دستگیر و زندانی می شدند.

تا قبل از قرن نوزدهم میلادی، زندان جایی بود که متهم را تا روشن شدن وضعیت محاکمه اش در آن محل نگه می داشتند؛ و بعد از اینکه جریان محاکمه ی متهم به پایان می رسید، رای دادگاه بلافاصله اجرا می شد. دادگاه به هیچ وجه حکمی صادر نمی کرد که به موجب آن، متهم مدتی را در زندان به سر ببرد، بلکه مجازات تبهکاران یا مرگ بود، یا شلاق، یا سایر شکنجه های بدنی و یا جریمه ی نقدی.

با گذشت زمان مشخص شد که این رفتارهای خشونت آمیز جلوی فعالیت تبهکاران را نمی گیرد. به همین دلیل تصمیم گرفته شد که به جای اعدام کردن و شکنجه های بدنی، مجرمان را به زندان بیندازند. در انگلستان و بعضی کشورهای دیگر اروپایی، کانون هایی به نام «مراکز کارآموزی» تاسیس شد. افرادی مانند گداها، بی خانمان ها، کسانی که از خانواده ی خود فرار می کردند و…، در این محل زیر نظر قرار می گرفتند.

اندکی بعد قرار شد که این مراکز کارآموزی، برای خطاکارانی که جرم سنگین تری مرتکب شده بودند نیز مورد استفاده قرار بگیرند. اما از آنجا که مراکز کارآموزی برای زندان های دراز مدت جای مناسبی نبودند، از این رو زندان های بزرگتری ساخته شدند.

بیشتر این زندان ها به هیچ وجه برای زندگی انسان مناسب نبودند. این زندان ها هم کثیف و هم تاریک و سرد بودند. وضع غذای آنها بسیار بد و رفتار با زندانی ها نیز بسیار خشونت آمیز بود. همه ی زندانی ها، چه پیر یا جوان، و چه مجرم حرفه ای یا تازه کار، در یک محل قرار داشتند. در زندان ها هیچ نوع برنامه ی آموزشی وجود نداشت و تنها زندانی ها در کنار همدیگر می نشستند و اوقات شان به بطالت می گذشت.

در اواخر قرن هیجدهم میلادی، مردم خواستار بهبود وضع زندان ها و زندانی ها شدند. رفته رفته با گذشت زمان، وضع زندان ها بطور قابل توجهی تغییر یافت و همه متوجه ی این نکته شدند که زندان باید مکانی برای اصلاح زندانیان باشد. از قرن نوزدهم میلادی به بعد، زندان به منظور کیفر دادن به قانون شکنان یا اصلاح نمودن تبهکاران مورد استفاده قرار گرفت.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله آموزشی «چگونه زندان به وجود آمد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا