چگونه پروپوزال بنویسیم؟

پروپوزال یا طرح تحقیق، پیش نویس پژوهشی است که در آن، به معرفی موضوعی که برای پروژه انتخاب شده، پرداخته می شود. توضیح اهمیت موضوع، ذکر پژوهش هایی که در گذشته در این باره صورت گرفته، و نتایجی که از تحقیق گرفته خواهد شد، مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین روش یا روش هایی که در پژوهش از آنها بهره خواهید گرفت را ذکر می کنید.

در واقع طرح تحقیق پایان نامه، یک تصویر اجمالی از پایان نامه است که در آن سوال اصلی، سوال های فرعی، فصل های تشکیل دهنده پایان نامه، منابع مورد استفاده و… معرفی می شوند. در حقیقت پروپوزال نقشه اصلی کار را تشکیل می دهد و چهارچوب اصلی کار را مشخص می سازد.

پروپوزال بنابر هدف و رشته تحصیلی اشکال گوناگونی دارد. در این مقاله شما می توانید با طرح اصلی آن که معمولاً شامل موارد زیر است، آشنا شوید.

  1. موضوع تحقیق
  2. توضیح موضوع و اهمیت آن: در این بخش باید جوانب موضوع، چگونگی ارتباط آن با رشته تحصیلی مورد نظر و اهمیت موضوع به لحاظ علمی و کاربردی توضیح داده شود.
  3. ادبیات تحقیق و پژوهش های مرتبط: زیر این عنوان، باید توضیح مختصری درباره پژوهش هایی که پیش از شما، روی این موضوع و موضوعات نزدیک به آن انجام شده، بدهید. در این بخش در واقع باید به ذکر پژوهش هایی بپردازید که شما قصد دارید یافته های آنها را تکمیل کنید، اشتباهات آنها را رفع نمایید و یا نتایج آنها را رد کنید.
  4. اهداف و فرضیه ها: در این بخش باید به ذکر نتایجی بپردازید که فکر می کنید از تحقیق خواهید گرفت. توضیح دهید که از انجام تحقیق چه هدفی دارید؟ به کدام سمت حرکت می کنید؟ و فکر می کنید به کجا خواهید رسید؟

یک پروپوزال قوی می تواند، پیشرفت در مراحل پایان نامه را سریع تر و راحت تر کند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چگونه پروپوزال بنویسیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا