چگونه BIOS را ریست کنیم؟

گاهی پیش می آید که نیاز دارید بایوس (BIOS) سیستم خود را به حالت تنظیمات اولیه ریست کنید. برای اینکار روش های مختلفی وجود دارد.

راحت ترین روش این است که بایوس را ابتدا به صورت نرم افزاری و از داخل خودش ریست کنید. این یعنی با زدن کلید Delete یا F2 یا هر کلید معیار مشخص شده دیگری، وارد بایوس شوید. سپس در میان منوهای آن به دنبال گزینه Reset بگردید. این گزینه ممکن است حالت های مختلفی را بسته به نیاز شما در بربگیرد. اما اگر از این روش به هر دلیلی جواب نگرفتید، می توانید روش سخت افزاری را امتحان کنید.

دقت کنید که وقتی شما تغییری روی بایوس می دهید این تغییرات روی خود بایوس ذخیره نمی شوند بلکه در حقیقت حافظه CMOS آنها را ذخیره می کند. این یعنی با پاک کردن آن، بایوس شما هم ریست می شود. برای پاک کردن سیماس خیلی ساده فقط کافی است باتری سیماس را برای مدت کوتاهی از مادربورد جدا کنید. دقت کنید که در بسیاری از مادربوردهای امروزی باتری سیماس به راحتی خارج نمی شود، در نتیجه متوسل به زور نشوید! به علاوه پس از خارج کردن باتری باید جامپر را هم به حالت CLR جابجا کنید.

جامپرها همان پلاستیک های ارتباط دهنده خارهای کوچک حاشیه مادربورد شما هستند. ضمناً در بسیاری از مادربوردهای جدید، کلید مخصوصی تحت عنوان Reset یا Clear برای اینکار تعبیه شده که تنها کافی است آن را برای مدت 5 تا 10 ثانیه فشار دهید تا به سادگی اینکار را برای شما انجام دهد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه BIOS را ریست کنیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا