نحوه صحیح تعویض لاستیک پنچر اتومبیل

تبلیغات
HiU Company

برای تعویض لاستیک پنچر شده ابتدا باید سه وسیله در اختیار داشته باشید:

  1. جک و اهرم آن
  2. آچار چرخ
  3. چرخ زاپاس

سپس به ترتیب زیر عمل نمایید:

۱) ترمز دستی را کشیده و اتومبیل را در دنده ۱ بگذارید. (برای گیربکس های اتوماتیک در حالت پارک قرار دهید.) اگر از عملکرد ترمز دستی مطمئن نبوده و یا در مسیر شیب دار هستید، با قرار دادن سنگ پشت سه چرخ دیگر از حرکت نکردن خودرو اطمینان حاصل نمایید.

۲) فرمان را در حالتی قرار دهید که چرخ های جلو کاملاً مستقیم باشند.

۳) پیچ های چرخ را توسط آچار چرخ و با کمک از نیروی وزن خود شُل نمایید.

۴) جک را همانند تصویر، نزدیک لاستیک پنچر شده قرار دهید. هیچگاه جک را زیر فنرها یا قطعات دیگر قرار ندهید. مطمئن شوید که جک روی سطح هموار و افقی می باشد. همچنین تمام سرنشینان نیز از خودرو پیاده شوند.

۵) خودرو را توسط جک از زمین بلند کنید تا جایی که چرخ آزاد گردد.

۶) مهره های چرخ پنچر را کاملاً باز کرده و روی زمین به گونه ای بچینید که در هنگام بستن، هر مهره روی پیچ مربوطه خود بسته شود.

۷) چرخ زاپاس را جایگزین کنید و مهره های چرخ را ببندید.

۸) جک را پایین آورده و از زیر خودرو خارج کنید.

۹) مهره ها را توسط آچار چرخ و با کمک نیروی وزن خود به صورت ضربدری کاملاً محکم ببندید.

۱۰) لاستیک پنچر را در محل چرخ زاپاس قرار داده و ابزارآلات را سر جای خود بگذارید و در اولین فرصت چرخ معیوب را تعمیر نمایید.

توجه داشته باشید اگر از لاستیک با طرح گُل جهت دار استفاده می کنید و فلش چرخ زاپاس انداخته شده زیر خودرو بر خلاف جهت حرکت به سمت جلو می باشد، حتماً تا تعمیرگاه با سرعت زیر ۷۰ کیلومتر بر ساعت حرکت کنید و در تعمیرگاه، یا لاستیک پنچر را تعمیر کرده و زیر خودرو بیاندازید و یا لاستیک را از روی رینگ بیرون آورده و جهت فلش را به سمت جهت حرکت خودرو به سمت جلو قرار دهید.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «نحوه صحیح تعویض لاستیک پنچر اتومبیل»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش میدانی، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب خودآموز فنی خودرو، نوشته ی محمد مهدی پویا گهر از انتشارات نظری، منتشر شده در آذر ۱۳۹۴ با شابک ۹-۳۱۰-۲۸۹-۶۰۰-۹۷۸ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
تبلیغات
HiU Company

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط