چگونه سرعت باد را اندازه می گیرند؟

سرعت دقیق باد برای خیلی از مردم اهمیت دارد. به همین جهت بود که یک روش عملی برای اندازه گیری کردن سرعت باد به وجود آمد.

اولین دستگاه اندازه گیری سرعت باد بوسیله ی یک دانشمند انگلیسی که «رابرت هوک» نام داشت، در سال 1667 میلادی اختراع شد. این دستگاه را «بادسنج» نامیدند. بادسنج ها انواع گوناگونی دارند ولی معمولی ترین نوع آنها بادسنجی است که تعداد زیادی پره های آلومینیومی دارد. این پره ها روی یک میله ی استوانه ای چرخنده قرار گرفته و هر چقدر باد بیشتر و تندتر بوزد، پره ها هم با سرعت بیشتری می چرخند. کارشناسان تعداد چرخیدن پره ها در مدت یک ثانیه را حساب می کنند و به این ترتیب، سرعت باد را اندازه گیری می نمایند.

در سال 1941 میلادی، «رادار هواشناسی» ابداع گردید و هم اکنون دستگاه مزبور قادر است به کمک بالون پُر از هوا، حتی سرعت باد را در طبقات بالای اتمسفر زمین هم اندازه گیری کند. دانشمندهای علم هواشناسی، اسم های گوناگونی را روی بادهای مختلف گذاشته اند. البته بیشتر بادها اسم ندارند بلکه می گویند «هوا بادی است» و گاهی هم ممکن است گفته شود «باد شمالی می وزد».

اما باید این نکته را خاطر نشان سازیم که اغلب بادها اسم های مخصوصی دارند و دانشمندان به دلایل خاصی اسامی مزبور را روی بادها گذاشته اند. باد موسوم به «دال درام» در نزدیک خط استوا «یعنی جایی که کمربندی از هوای متصاعد شونده وجود دارد» می وزد. تاثیر این باد، به این صورت است که مثلاً اگر هنگامی که در یک کشتی هستید گرفتار این باد شوید، معمولاً کشتی از حرکت باز خواهد ایستاد. بادهایی که از پایین و بالا به طرف خط استوا می وزند، بادهای «تجاری» نام گذاری شده اند. این بادها نیرومند و منظم هستند. بادهای دیگری وجود دارند که به نام «بادهای موسمی» اسم گذاری گشته اند. این بادها جهت خودشان را با تغییر فصل های سال عوض می کنند.

به عنوان مثال، در هندوستان باد موسمی ای که در جنوب می وزد داغ است و در فصل زمستان خشک می باشد. اما همین باد در فصل تابستان از طرف شمال شروع به وزیدن می کند و باران های سنگین و سیل آسایی را همراه خودش می آورد. در نواحی جنوب فرانسه، باد سرد و خشک شمالی همه ی مردم را هراسناک می سازد. این باد از طرف دریا بطور مداوم می وزد و همه ی مردم را به زحمت می اندازد و مدت وزیدن آن نیز چند روز طول می کشد.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چگونه سرعت باد را اندازه می گیرند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا