چگونه انگلیسی یاد بگیریم؟

انگلیسی زبان دوم بسیار عالی برای یادگیری است. شما در کسب و کار، مسافرت و یا دلایل شخصی به آن نیاز خواهید داشت. همچنین افرادی که به بیش از یک زبان صحبت می کنند و می خوانند، توانایی برقراری ارتباط با انسان های بیشتری را دارند، با فرهنگ های بیشتری آشنا می شوند و بیشتر یاد می گیرند. آنها از دنیا عقب نمی مانند و چرخ را دوباره اختراع نمی کنند!

یادگیری هر زبان جدیدی نیاز به کار سخت و پشتکار، تعهد و تمایل به اشتباه دارد. ما در سه گام، 15 توصیه مفید برای بهبود مهارت های زبان انگلیسی شما داریم. به یاد داشته باشید: شما می توانید.

گام اول: بهبود مهارت صحبت کردن به انگلیسی

1) هر روز به انگلیسی صحبت کنید. بهترین راه مطلق برای یادگیری هر زبان جدیدی فقط صحبت کردن به آن است. مهم نیست که شما فقط 5 واژه ی انگلیسی می دانید؛ صحبت کردن به انگلیسی از سریع ترین و موثرترین روش های بهبود است. منتظر نمانید تا سطح صحبت کردن تان پیشرفت کند و سپس در جمع شروع به صحبت کنید. بالا رفتن سطح مهارت شما در این حالت طولانی می شود. از همین امروز شروع به صحبت کنید و سرعت پیشرفت تان را ببینید. اگر بتوانید با شخصی انگلیسی زبان، روزی نیم ساعت صحبت کنید بسیار عالی خواهد بود.

2) با تلفظ کلمات آشنا شوید. حتی اگر دستور زبان و واژگان زیادی بلد باشید اما در تلفظ مشکل داشته باشید، کسی صحبت شما را نمی فهمد. پس یادگیری تلفظ صحیح، ضروری است. بهترین روش، گوش دادن به مکالمات انگلیسی زبان ها است، آنهایی که انگلیسی زبان مادری شان می باشد. البته توجه داشته باشید؛ زبان انگلیسی آمریکایی بسیار متفاوت با انگلیسی بریتانیایی است. اگر قصد سفر به کشور انگلیسی زبان دارید این همان چیزی است که شما باید هنگام یادگیری تلفظ کلمات بدانید.

3) واژگان خود را گسترش دهید و سعی کنید با اصطلاحات انگلیسی آشنا شوید. افزایش واژگان و اصطلاحات سبب می شود انگلیسی را بهتر یاد بگیرید و راحت تر صحبت کنید. در کنار یک انگلیسی زبان بودن یا خواندن روزنامه، تماشای تلویزیون و گوش دادن به اخبار می تواند مفید و سودمند باشد. زمانی که یک کلمه یا اصطلاح جدید را یاد گرفتید تلاش کنید از آن در صحبت هایتان استفاده نمایید تا آن را به حافظه بسپارید.

4) در یک کلاس یا بحث گروهی به انگلیسی، شرکت کنید. حضور در کلاس زبان انگلیسی و یا شرکت در گروه بحث، باعث می شود صحبت هایمان جنبه رسمی به خود بگیرد و نیاز به تمرکز دارد؛ و شما مجبور می شوید بیشتر دقت کنید تا جمله و کلمات مناسب بکار ببرید.

5) همیشه یک فرهنگ لغت همراه خود داشته باشید. حالا این فرهنگ لغت یا یک کتاب است یا یک برنامه روی موبایل تان. همراه داشتن فرهنگ لغت به این معنی است که دیگر هرگز برای یک کلمه، گیر نخواهید کرد. البته این می تواند باعث خجالت شما شود، اما توجه نکنید. شما در راه خوبی قدم گذاشته اید.
همراه داشتن فرهنگ لغت مزیت دیگری نیز دارد. شما می توانید در زمان های مرده مثل نشستن در مترو یا صرف یک استکان چای بیش از 20 تا 30 کلمه انگلیسی یاد بگیرید. ابتدا با فرهنگ لغت انگلیسی به فارسی شروع کنید و سپس آن را به انگلیسی به انگلیسی تغییر دهید.

گام دوم: بهبود مهارت های نوشتن، خواندن و گوش دادن به انگلیسی

1) به فایل های صوتی انگلیسی گوش دهید. یکی از بهترین راه ها برای بهبود گوش دادن و فهمیدن زبان انگلیسی، رادیو و فایل های صوتی است که در کامپیوتر، موبایل و… دارید. سعی کنید در روز 30 دقیقه به این فایل ها گوش دهید. مهم نیست در سالن ورزش هستید یا پشت کامپیوترتان و یا در حال پیاده روی. تلاش کنید آنچه را می شنوید، بفهمید. اگر خیلی سریع صحبت می کنند به کلمات و عباراتی که متوجه می شوید، توجه کنید. اگر هم کلمه ای را متوجه نشدید به سراغ فرهنگ لغت همراه تان بروید، ترجمه آن را پیدا کنید و مجدد به فایل صوتی گوش دهید و به دنبال کلمات جدید باشید.

2) فیلم های انگلیسی زبان ببینید. یکی دیگر از راه های سرگرم کننده و بهبودبخش برای گوش دادن و فهمیدن، تماشای فیلم و تلویزیون است. سعی کنید فیلم هایی را انتخاب کنید که از دیدن آنها لذت می برید. البته از فیلم های با زیرنویس فارسی پرهیز کنید؛ آنها تمرکز شما را منحرف می کنند.

3) کتاب، روزنامه و مجله انگلیسی بخوانید. خواندن بخش مهمی از یادگیری یک زبان جدید است. پس آن را برای تمرین فراموش نکنید. علاقه مند باشید به یافتن کلمات و اصطلاحات جدید و استقامت و پشتکار خود را از دست ندهید. تلاش کنید برای یافتن آنچه که نمی دانید و اگر می توانید با صدای بلند بخوانید تا به تلفظ خود نیز کمک کرده باشید.

4) به زبان انگلیسی یادداشت کنید. گذشته از خواندن و گوش دادن، برخی از زمان خود را نیز باید صرف نوشتن به انگلیسی کنید. این ممکن است از سخت ترین جنبه های یادگیری زبان باشد. اما با این حال نوشتن به شما در ساختار جمله و دستور زبان کمک می کند. سعی کنید هر روز چند خطی از خاطرات روزانه تان را به انگلیسی بنویسید.

5) دوست مکاتبه ای داشته باشید. هنگامی که مهارت نوشتن شما بهبود یافت، شما می توانید شروع به مکاتبات انگلیسی کنید. یک دوستی داشته باشید که یا مثل شما در حال یادگیری زبان است و یا انگلیسی زبان مادری اش می باشد. برای یکدیگر نامه یا ایمیل ارسال کنید. داشتن یک دوست در کشورهایی مانند آمریکا، بریتانیا، کانادا، ایرلند، استرالیا و… به شما در کنار یادگیری اجازه می دهد تا با فرهنگ و زندگی آنها نیز آشنا شوید.

گام سوم: تعهد به زبان جدید

1) انگیزه داشته باشید. هنگام یادگیری هر زبان جدیدی، با انگیزه بودن و تسلط داشتن روی هدف، مهم است. در صورت تعهد به یادگیری، فرصت ها و تجربه های شگفت انگیزی برای تان به وجود می آید که فکرش را هم نمی کنید. شما با صحبت به زبان انگلیسی قادر خواهید بود روابط خود را به سراسر جهان توسعه دهید.

2) هر روز تمرین کنید. اگر می خواهید سرعت بیشتری برای رسیدن به هدف تان داشته باشید، متعهد شوید هر روز تمرین کنید. یادگیری یک زبان جدید بر اساس تکرار است. اگر شما بین جلسات یادگیری تان وقفه بیاندازید، همه ی آموخته هایتان را فراموش کرده و باید دوباره از صفر شروع کنید و وقت بگذارید و دوباره بخوانید.
هر روز یک کار جدید انجام دهید. یک روز برای خواندن، یک روز برای گوش دادن، یک روز نوشتن و روز دیگر مطالعه دستور زبان؛ و فرصتی برای تمرین را نیز فراموش نکنید.

3) به انگلیسی فکر کنید. به مغز خود آموزش دهید تا به انگلیسی فکر کند. شما پیوسته در حال ترجمه زبان مادری به انگلیسی و بالعکس هستید و برای این کار زمان و انرژی زیادی صرف می کنید، غافل از آنکه هر زبانی ظرافت های خود را دارد و ترجمه دقیق آن غیر ممکن است. در نتیجه برای سخن گفتن و نوشتن راحت و طبیعی به انگلیسی باید مغز خود را آموزش دهید تا مغزتان انگلیسی را مانند زبان مادری بپذیرد.

4) دوستان انگلیسی زبان داشته باشید. یکی از بزرگترین آزمون های تسلط به زبان دوم این است که؛ فرد در اتاق یا دسته ای از افراد قرار بگیرد و بتواند با آنها ارتباط برقرار کند و در گفتگو سهیم باشد. دوستان انگلیسی زبان داشته باشید و با آنها رفت و آمد کنید، به این ترتیب شما مجبور هستید انگلیسی بفهمید و به انگلیسی صحبت نمایید.

5) از اشتباه کردن نترسید. بزرگترین مانع در راه یادگیری زبان جدید، ترس از اشتباه است. این ترس در خدمت هیچ هدفی نیست. آن فقط یک مانع است، تا شما به هدف تان نرسید. به یاد داشته باشید هر شخصی امکان اشتباه دارد و اشتباهات بخشی از فرآیند یادگیری می باشند و به شما کمک می کند تا بهتر شوید و بهتر باشید.

هیچ فرصتی را برای یادگیری زبان انگلیسی از دست ندهید.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چگونه انگلیسی یاد بگیریم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقالات وب سایت WikiHow به عنوان منابع اصلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

[/toggle]

نمایش بیشتر

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا