چگونه مانیتور مناسب برای کامپیوتر بخریم؟

فرقی نمی کند که از کامپیوترهای شخصی استفاده کنید یا لپ تاپ، اگر جزء افرادی هستید که ساعات زیادی را پای کامپیوتر می گذرانید، حتماً کیفیت مانیتوری که از آن استفاده می کنید برایتان مهم است. معمولاً هنگام خرید مانیتور برای کامپیوتر به تنها چیزی که توجه می کنیم اندازه آن است و دیگر عوامل را نادیده می گیریم.

مانیتور از مهم ترین سخت افزارهای کامپیوتر است و به نوعی، تمام اتفاقاتی را که در کامپیوتر می افتد به صورت تصویر به کاربر ارائه می دهد. برای خرید مانیتور مناسب باید عواملی را در نظر گرفت که باعث افزایش کیفیت و وضوح تصویر می شوند. میزان روشنایی، رزولوشن و نسبت کنتراست، تنها بخش کوچکی از معیارهایی است که باید در خاطر داشته باشید.

در این مقاله شما می توانید با مهم ترین خصوصیات یک مانیتور مناسب آشنا شوید.

1) نسبت تصویر

نسبت تصویر مانیتور در واقع نسبت عرض نمایشگر به ارتفاع آن است. امروزه بیشتر مانیتورها از نسبت 16:9 استفاده می کنند که همان نسبت تصویر مورد استفاده در تلویزیون ها است و برای تماشای تمام صفحه ویدئوها کاملاً ایده آل است. نسبت 16:9 برای بیشتر کاربران ایده آل است، اما دسته جدیدی از مانیتورهای فوق عریض هم محبوبیت زیادی بدست آورده اند. این مانیتورهای فوق عریض برای اجرای چندین برنامه ویندوز با وظایف مختلف طراحی شده اند، همچنین این مانیتورها با داشتن صفحه نمایش فوق عریض در زمینه بازی هم محبوب هستند. این مانیتورها از نسبت تصویر کشیده 21:9 یا بیشتر از آن استفاده می کنند و معمولاً قیمت بیشتری نسبت به همتایان معمول خود دارند.

2) رزولوشن یا وضوح تصویر

رزولوشن یک مانیتور به مجموع تعداد پیکسل های آن اشاره دارد که به صورت تعداد پیکسل عمودی در افقی نمایش داده می شود. برای نمونه در یک رزولوشن استاندارد (1080×1920) بیش از دو میلیون پیکسل در نمایشگر وجود دارد. به صورت کلی هرچه رزولوشن بیشتر باشد، بهتر است. این روزها حتی مانیتورهای ارزان قیمت هم حداقل رزولوشن 1080×1920 را دارند که فرمت استاندارد آن به شکل p1080 شناخته می شود. همواره رزولوشن های بهتری وجود دارند و هرچه مبلغ بیشتری بپردازید، می توانید مانیتور بهتری بخرید. برای نمونه رزولوشن 1200×1920 کمی از p1080 بلندتر است و بین مانیتورهای با اولویت گرافیکی و تجاری محبوبیت دارد. رزولوشن بالاتر 1440×2560 گزینه ای با امکان نسبت تصویر 16:9 است که گاهی اوقات 2K نامیده می شود. 2160×3840 رزولوشن 4K نامیده می شود، به این دلیل که کیفیتی چهار برابر بیشتر از p1080 دارد.

3) مدل پنل

پنل های LCDهای مدرن را می توان به دو دسته طراحی اولیه تقسیم کرد: TN (مخفف Twisted Nematic) و IPS (مخفف In Plane Switching). تفاوت میان این دو پنل بسیار فنی است، اما تنها چیزی که لازم است بدانید این است که LCDهای دارای پنل TN ارزان تر تولید می شوند و بنابراین در مانیتورهای کم قیمت تر مورد استفاده قرار می گیرند. در حالی که LCDهای دارای پنل IPS تولید رنگ و زوایای دید بهتری دارد. اما با این حال پنل های IPS زمان پاسخگویی کندتری دارند و به همین خاطر برای گیمرها چندان مناسب نیستند. پنل های دیگری هم با نام هم تراز عمودی (Vertical Alignment) یا LCD-VA وجود دارند. هدف این طراحی جدید، ترکیب زمان پاسخگویی سریع پنل TN با کیفیت بالاتر رنگ ها و زاویه دید پنل IPS است.

4) نرخ تجدیدپذیری (Refresh Rate)

نرخ تجدیدپذیری یک مانیتور بیانگر تعداد دفعاتی است که تصویر روی صفحه رفرش یا تجدید می شود. این میزان بر اساس واحد هرتز اندازه گیری می شود. استاندارد نرخ تجدیدپذیری برای LCDها، 60 هرتز است بیشتر کاربران به مانیتوری با میزان تجدیدپذیری بیشتر نیاز ندارند. اگرچه گیمرها معمولاً به مانیتورهایی با نسبت رفرش سریع تر علاقه مند هستند، زیرا باعث کیفیت بیشتر تصاویر و انیمیشن های بازی می شود. نمایشگرهای مخصوص بازی می توانند نرخ تجدیدپذیری 120، 144 و حتی 240 هرتزی داشته باشند. برخی از این مانیتورهای بازی به تکنولوژی ای با نام نرخ تجدیدپذیری متغیر مجهز می باشند. این تکنولوژی به گونه ای است که باعث می شود مانیتورتان هماهنگ با نرخ فریم خروجی کامپیوتر تجدید شود. برای مثال اگر بازی شما با سرعت 50 قاب بر ثانیه رندر شود، مانیتورتان هم با نرخ 50 قاب بر ثانیه تجدید می شود.

5) نسبت کنتراست

نسبت کنتراست تصویر حامل تقسیم بیشینه روشنایی نور در رنگ سفید به بیشینه روشنایی رنگ مشکی است که نمایشگر قابلیت تولید آن را دارد. هرچه میزان اختلاف میان این دو محدوده (تیره و روشن) بیشتر باشد، مانیتور تفاوت رنگ ها را بهتر و دقیق تر نشان می دهد. اما مشکل اینجا است که هیچ استاندارد واقعی تجاری ای برای نسبت کنتراست وجود ندارد، بنابراین بیشتر تولید کننده ها از تکنیک های داخلی خود برای اندازه گیری این نسبت استفاده می کنند. ممکن است یک تولید کننده ادعا کند که نسبت کنتراست مانیتورش 30000:1 است و تولید کننده دیگر این نسبت را 600000:1 اعلام کند، اما شاید وقتی این مانیتورها را کنار هم بگذاریم متوجه تفاوت خاصی نشویم. بیشتر متخصصان نسبت کنتراست حداقلی 350:1 را پیشنهاد می دهند، اگرچه با تکنولوژی LCDهای حال حاضر چنین نسبت کوچکی را کمتر می بینیم.

6) زاویه دید

زاویه دید به این امر دلالت دارد که تا چه میزان می توانید به طرفین مانیتور بروید بدون آنکه تصویر نمایشگر به هم بریزد. در دنیای ایده آل زاویه دید LCD باید 180 درجه باشد، به این معنی که در هر نقطه ای بتوانید تصویر روی صفحه نمایشگر را ببینید. امروز بیشتر مانیتورها زاویه دید 170 درجه ای دارند. این امر در تلویزیون ها بسیار حائز اهمیت است، چون معمولاً چندین نفر در زوایای دید مختلف به تلویزیون نگاه می کنند. ولی مانیتورهای کامپیوتر معمولاً بوسیله شخصی که روبروی آن نشسته، مورد استفاده قرار می گیرند. اما اگر از مانیتورتان برای تماشای فیلم و ویدئو به همراه دیگران استفاده می کنید یا به هر دلیل دیگری مانند کارهای گروهی نیاز به استفاده جمعی از آن دارید، شاید زاویه دید برایتان مهم باشد. در غیر این صورت بیشتر افراد هیچ مشکلی با زاویه دید 140 یا بیشتر ندارند و از آن راضی هستند.

7) زمان پاسخگویی

مدت زمان محدودی لازم است تا پیکسل های موجود در مانیتور از یک رنگ به رنگ دیگر تغییر کنند، تاخیر میان این تغییرات را زمان پاسخگویی می گویند. واحد اندازه گیری آن میلی ثانیه است و هر چقدر این عدد کوچکتر باشد، زمان پاسخگویی بهتری را خواهیم داشت. زمان پاسخگویی سریع می تواند کیفیت پخش ویدئوها را بیشتر کند، اما برای بیشتر افراد شاخصه ای ضروری و حیاتی نیست. با این حال زمان پاسخگویی سریع تر برای اجرای بازی های کامپیوتری اهمیت دارد، چون زمان پاسخگویی کندتر می تواند باعث تاری حرکت شود. گیمرها به زمان پاسخگویی سریع نیاز دارند (زیر 8 میلی ثانیه) تا خیال شان از بابت عملکرد مانیتور در بازی های سریع و پُر حرکت راحت باشد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه مانیتور مناسب برای کامپیوتر بخریم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله سحر ملک پور از مجله دانستنیها، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا