چگونه از گیاه تیلاندزیا در خانه نگهداری کنیم؟

تیلاندزیا ایونانتا گیاهی هوازی است که نیازی به نگهداری در آب و خاک ندارد. از مزایای گیاهان هوازی بویژه تیلاندزیا این است که می توان از آن در زیباسازی دکوراسیون کمک گرفت. این گیاه کُند رشد است و هرچه سایز گیاه بزرگتر باشد، باید پول بیشتری برای خرید آن بپردازید.

مهم ترین ویژگی ها و شرایط نگهداری تیلاندزیا عبارت است از:

  • نور: تیلاندزیا به فضایی با نور زیاد نیاز دارد، ولی نباید این نکته را از یاد برد که گذاشتن گیاه در نور مستقیم و شَدید، می تواند باعث سوختگی آن شود.
  • دما: دمای مناسب برای نگهداری تیلاندزیا بین 10 تا 35 درجه سانتیگراد است.
  • آبیاری: تیلاندزیا دارای پرزهای ظریفی است، زمانی که این پرزها حالت سفید به خود بگیرند، یعنی گیاه به آب نیاز دارد. آبیاری تیلاندزیا به این شکل است که باید روی آن آب اسپری کنید یا آن را داخل یک لیوان آب بیندازید و سپس بعد از چند دقیقه از داخل آب در بیاورید. فقط توجه داشته باشید آب فاقد کلر باشد، برای این منظور باید آب را از 24 ساعت قبل در یک ظرف ریخت و کنار گذاشت و بعد برای گیاه استفاده کرد.
    یکی از نکات مهمی که در رابطه با تیلاندزیا وجود دارد، باقی نماندن آب اضافه روی گیاه بعد از آبیاری است چون در صورت باقی ماندن آب، احتمال پوسیدگی و خراب شدن گیاه وجود دارد. برای این منظور باید گیاه را به آرامی تکان دارد تا آب اضافه خارج شود. آویزان کردن گیاه به صورت برعکس در جایی که هوا گردش دارد نیز می تواند مفید باشد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه از گیاه تیلاندزیا در خانه نگهداری کنیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله بهاره جلالوند – کارشناس آب و خاک – در روزنامه جام جم، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا