چگونه سبزه هفت سین را در خانه درست کنیم؟

دقیقاً دو هفته مانده به نوروز بهترین زمان برای برداشتن اولین گام های کاشتن سبزه سفره هفت سین است، گندم گزینه نخست محسوب می شود اما از عدس هم می توانید استفاده کنید. یک لیوان گندم درون کاسه ای ریخته و به اندازه 2 تا 3 بند انگشت روی آن آب می ریزیم و تا 2 روز صبر می کنیم و طی این مدت دو بار آب آن را عوض می کنیم.

در مرحله بعد وقتی گندم ها شروع به جوانه زدن کردند آب کاسه را خالی کرده و گندم ها را درون یک دستمال نخی می ریزیم.

مرحله سوم زمانی آغاز می شود که گندم ها شروع به ریشه زدن کردند. آنها را به آرامی از درون دستمال خارج می کنیم. در ته ظرفی که برای سبزه در نظر گرفته اید یک لایه نه چندان ضخیم از پنبه را پخش کرده و گندم ریشه زده را درون آن ریخته و پخش می کنیم.

مرحله چهارم این است که روی گندم ها را با پارچه ای نخی بپوشانید و هر روز روی آنها کمی آب بپاشید تا ساقه پیدا کنند.

در آخرین مرحله وقتی ساقه نقره ای رنگ پدیدار شد پارچه را از روی آن برداشته و ظرف را مقابل پنجره زیر نور و در جای خنک قرار دهید، هر روز هم مقدار کمی آب در حدی که مرطوب بماند روی آنها بپاشید، مطمئن باشید تا فرا رسیدن نوروز یک سبزه با طراوت و دوست داشتنی خواهید داشت.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه سبزه هفت سین را در خانه درست کنیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله نسیبه سادات میرباقر – مهندس کشاورزی – در روزنامه جام جم، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا