نحوه کاشت بذر اسپند در خانه چگونه است؟

اسفند یا اسپند گیاهی است که متعلق به نواحی گرم و خشک بوده و در چنین مناطقی که ایران هم شامل آن می شود، رشد خوبی می کند.

برای کاشتن بذر اسپند، اول از همه این را بدانید که بذر این گیاه به وفور و به آسانی قابل خریداری است. اسپند از طریق بذر (دانه) قابل تکثیر است و کاشتن آن در خانه کار چندان پیچیده و دشواری نیست. مهم ترین کاری که برای کاشتن اسپند باید انجام دهید این است که مانند هر گیاه دیگری قبل از کشت، خاک و زمین مساعد مورد نظر را برایش آماده سازی کنید و بعد بذرهای اسپند را روی آن به آرامی و متناسب با تمام سطح خاک بپاشید و سپس لایه بسیار نازکی از خاک روی آن بریزید و آن را به صورت منظم آبیاری کنید به گونه ای که رطوبت خاک همواره حفظ شود.

دانه های اسپند در چنین شرایطی خیلی سریع تر از آنچه فکرش را می کنید جوانه می زنند. در مواردی در حدود یک هفته زمان کافی است و در طولانی ترین حالت شاید دو هفته زمان ببرد. بهترین زمان کشت این گیاه هم اواخر زمستان و اوایل فصل بهار است.

نکات مهم

  • دمای مناسب رشد: در آب و هوای گرم و خشک، گیاه شما رشد بسیار خوبی خواهد داشت.
  • مقدار آبیاری: گیاه اسپند به آبیاری زیادی احتیاج ندارد. این گیاه به دلیل خودرو بودن نسبت به خشکی مقاوم است.
  • نور: آفتاب کامل را دوست دارد ولی در برابر سایه نیز مقاوم است.

وقتی گیاه تان گل داد و میوه های کپسولی را مشاهده کردید کافی است دانه های داخل آن را در مقابل نور خورشید خشک کنید تا یک اسپند خانگی برای دود کردن داشته باشید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «نحوه کاشت بذر اسپند در خانه چگونه است؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله نسیبه سادات میرباقر – مهندس کشاورزی – در روزنامه جام جم، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا