چگونه تخم قورباغه باز می شود؟

با اینکه قورباغه ها می توانند در خشکی زندگی کنند، اما بسیاری از آنها در زمان تخم گذاری به درون آب باز می گردند. این عمل معمولاً در فصل بهار صورت می گیرد. قورباغه ها به دنبال نقاط آرامی در کناره های آبگیرها یا سواحل دریاچه ها می گردند و مکانی را انتخاب می کنند که عمق آن از 30 سانتیمتر بیشتر نباشد.

قورباغه های ماده به هنگام شب یا در اولین ساعت های بامداد، تخم هایی را در آب می ریزند. تخم ها در داخل یک تکه ی لغزنده که به بعضی از گیاهان درون آبگیر چسبیده است، محصور می شوند.

یک قورباغه ی کوچک از 2000 تا 3000 تخم می گذارد و یک قورباغه ی بزرگ از 6000 تا 8000 تخم تولید می کند. تخم قورباغه به یک توپ کوچک شباهت دارد و قسمت بالایی آن سیاه و قسمت پایینی اش سفید رنگ است و قطرش به حدود یک و نیم میلیمتر می رسد.

تخم هایی که قورباغه می گذارد، مانند یک توده ی کوچک روی همدیگر انباشته می شوند ولی آنقدر کوچک و ریز هستند که همه ی آن توده ی شش هزار تایی، در یک فنجان چای جای می گیرد. اما بعد از سپری شدن مدت زمانی، آب به آنها نفوذ می کند و متورم می شوند، بطوریکه هنگام باز شدن تخم ها، حجم شان چندین برابر اندازه ی اولیه شان خواهد شد. تخم قورباغه بعد از سپری شدن چند روز یا چند هفته (این مدت به نوع یا گونه ای که قورباغه به آن متعلق است بستگی دارد) باز می شود.

بچه قورباغه ها از تخم بیرون می آیند و در هنگام متولد شدن، دارای یک دم هستند که باله ای (شبیه باله ی ماهی) دارد و علاوه بر این، بچه قورباغه آبشش هم دارد.

زمانی که بچه قورباغه متولد می شود، آبشش های مزبور در بیرون از بدنش قرار دارند ولی در نتیجه ی گذشت زمان، به زیر لایه ی پوستی بدن قورباغه می روند. در داخل بدن قورباغه، شش ها به تدریج شکل می گیرند و تغییرات گوناگون دیگری به وجود می آید و حتی پاهای قورباغه نیز رشد می کنند.

در مرحله ی اول، پاهای عقبی قورباغه ظاهر می گردند ولی تا زمانی که هنوز دگردیسی قورباغه به پایان نرسیده است، پاهای جلویی قورباغه پنهان می مانند. در همین حین، دم بچه قورباغه رفته رفته کوچک و کوچک تر می شود تا سرانجام به تحلیل می رود و جزئی از بدن وی خواهد شد.

وقتی که قورباغه مراحل دگردیسی خویش را به پایان رساند و آماده ی زندگی روی خشکی گردید، دمش بطور کامل از بین می رود.

تغییرات تکامل یافتن قورباغه (از اولین لحظاتی که از تخم بیرون می آید تا روزی که وارد خشکی می شود) اگر هوا گرم باشد، یک هفته یا کمتر از یک هفته طول می کشد. اما در صورتی که فصل زمستان و هوا هم سرد باشد، تغییرات تکاملی بچه قورباغه گاه تا دو هفته (یا حتی بیشتر) به طول می انجامد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه تخم قورباغه باز می شود؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا