با تعریق بیش از حد یا هایپرهیدروز آشنا شوید

عرق کردن یک مکانیسم طبیعی برای کاهش دمای بدن است. میزان تعریق بسته به نیاز بدن و با توجه به فعالیت های بدنی فرد و شرایط آب و هوایی متغیر است. تعریق بیش از حد یا هایپرهیدروز، وضعیتی است که میزان عرق بیش از نیاز بدن می باشد. با توجه به متغیر بودن نیاز بدن به تعریق، برای تعریف این مشکل نمی توان عدد و رقم مشخصی تعیین کرد، اما معمولاً خود افراد متوجه می شوند چه زمانی تعریق بیش از حد دارند.

اگر تصور شما این است که بیشتر از بقیه افراد عرق می کنید، تعریق بدن تان نسبت به قبل بیشتر شده یا از ناحیه خاصی مثلاً زیر بغل بیشتر عرق می کنید، احتمال دارد به مشکل هایپرهیدروز دچار شده باشید. معمولاً تعریق بیش از حد از سنین نوجوانی آغاز می شود و زیر بغل ها و کف دست ها و پاها بیشتر عرق می کنند.

تعریق بیش از حد، مشکل شایعی است و حدود 2 تا 3 درصد افراد را درگیر می کند. این مشکل، آزار دهنده است و باعث کاهش اعتماد به نفس، ایجاد مشکل در روابط فردی و اجتماعی و گاهی در موارد شَدید باعث اختلال در عملکرد شخص می شود.

در این مقاله شما می توانید با دلایل ایجاد هایپرهیدروز و راهکارهای درمان آن آشنا شوید.

دلایل تعریق بیش از حد

اگرچه گاهی بیماری های سیستم عصبی، غدد درون ریز، بیماری های عفونی و سایر بیماری های سیستمیک، باعث تعریق بیش از حد می شوند، اما اغلب اوقات، این مشکل در افراد سالم بروز می کند. گرمای هوا و هیجانات فرد (احساسات)، می توانند در برخی مواقع باعث تعریق بیش از حد شوند؛ اما بسیاری از افراد نیز صرف نظر از شرایط آب و هوایی یا وضعیت خُلقی شان، تقریباً در تمام ساعات بیداری، از تعریق بیش از حد رنج می برند.

درمان تعریق بیش از حد

روش های درمان تعریق بیش از حد، عبارتند از:

1) استفاده از محصولات ضد تعریق بدون نسخه: این محصولات که حاوی مقدار اندکی از املاح فلزی (معمولاً آلومینیوم) می باشند، غالباً به عنوان اولین راهکار درمانی بکار می روند. در بسیاری از موارد، ضد تعریق های حاوی آلومینیوم کلرید در رفع تعریق بیش از حد موثر می باشند.

2) استفاده از ضد تعریق های تجویز شده توسط پزشک: این ضد تعریق ها معمولاً حاوی آلومینیوم کلرید هگزاهیدرات هستند.

3) دستگاه ضد تعریق یونتوفورزیس: این دستگاه با مسدود کردن موقتی مجاری عرق، باعث رفع تعریق بیش از حد می شود.

4) داروهای خوراکی: مصرف داروهایی با اثر آنتی کولینرژیک، باعث کاهش تعریق می شود.

5) بوتولینیوم توکسین – آ: سازمان غذا و داروی آمریکا، بوتولینیوم توکسین – آ را برای درمان تعریق زیر بغل، تایید کرده است.

6) تکنیک میرا درای (MiraDry): در این تکنیک، از انرژی مایکروویو برای از بین بردن دائمی غدد عرق استفاده می شود.

7) لیزر: لیزر می تواند غدد تعریق زیر بغل را هدف گرفته و آنها را از بین ببرد.

8) عمل جراحی: جراحی که سیستم عصبی یک قسمت از بدن را از کار می اندازد، می تواند آخرین راه حل برای درمان تعریق بیش از حد باشد.

مصرف کلرید آلومینیوم هگزاهیدرات

در صورتی که ضد عرق های معمولی موثر نباشند، اغلب پزشکان ضد عرق های حاوی آلومینیوم کلرید هگزاهیدرات را پیشنهاد می کنند. در نظر داشته باشید که استفاده از این دارو باید طبق تجویز پزشک انجام شود.

استفاده از دستگاه یونتوفورزیس

بیش از 50 سال است که یونتوفورزیس به عنوان درمانی برای تعریق بیش از حد معرفی شده است. این دستگاه با مسدود کردن موقتی مجاری عرق، عمل می کند.

یونتوفورزیس بواسطه آب، جریان برق را به سمت پوست هدایت می کند. این کار باید چندین مرتبه در هفته و هر بار به مدت 10 تا 20 دقیقه انجام شود. با توجه به پاسخ بیمار به درمان، این فرآیند به مدت 1 تا 3 هفته ادامه پیدا می کند. لازم به ذکر است که استفاده از دستگاه یونتوفورزیس، دردی ایجاد نمی کند.

مصرف داروهای خوراکی

داروهای آنتی کولینرژیک خوراکی به دلیل عوارض جانبی آزار دهنده ای مانند خشکی دهان، تاری دید و احتباس ادرار، معمولاً برای درمان تعریق بیش از حد مورد استفاده قرار نمی گیرند. مصرف این داروها، عموماً برای افرادی که به درمان های بالا پاسخ مناسب نداده اند، توصیه می شود.

بوتولینیوم توکسین – آ

بوتولینیوم توکسین – آ یا بوتاکس که معمولاً به عنوان دارویی برای رفع چروک های صورت شناخته می شود، می تواند به کاهش تعریق زیر بغل کمک کند. این دارو با استفاده از یک سوزن نازک، به نقاط مختلف زیر بغل تزریق می شود. تزریق بوتاکس معمولاً تا 14 ماه، تعریق را کاهش می دهد. البته تزریق این ماده کمی دردناک است، ولی استفاده از یک سوزن نازک، می تواند آن را قابل تحمل کند.

انرژی مایکروویو (میرا درای)

میرا درای، روش درمانی است که برای درمان تعریق بیش از حد زیر بغل، در سال 2011 توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شده است. این روش، یک شیوه غیر تهاجمی است که با استفاده از انرژی الکترومغناطیس، حرارت را روی غدد عرق متمرکز کرده و آنها را از بین می برد. در این روش، از بی حسی موضعی استفاده می شود و حین انجام فرآیند، پوست را خنک می کنند. می توان برای دستیابی به نتیجه مطلوب، این روش را دو تا سه مرتبه تکرار کرد.

لیزر

لیزر نیز حرارت را روی غدد عرق زیر بغل متمرکز می کند و آنها را از بین می برد. انجام این شیوه درمانی و زمان بهبودی آن، سریع می باشد.

عمل جراحی

با جراحی می توان عصب سمپاتیک قفسه سینه را که مسئول تعریق است از کار انداخت که به این عمل سمپاتکتومی گفته می شود. طی این عمل، بخشی از اعصاب که در غدد عرق پوست قرار دارند، تخریب می شوند. این شیوه درمان، به عنوان آخرین راه حل برای درمان تعریق بیش از حد در نظر گرفته شده است.

سلامتی شما آرزوی ما است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «با تعریق بیش از حد یا هایپرهیدروز آشنا شوید»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله WebMD، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا