چگونه فویل آلومینیوم ساخته می شود؟

جادوی فویل های آلومینیومی این است که می توانید از آنها برای گرم کردن چیزی در اجاق یا خنک نگه داشتن آن در یخچال استفاده کنید. اما قطعات بزرگ آلومینیوم چگونه به فویل تبدیل می شوند؟

ترجمه توضیحات فیلم

تولید فویل آلومینیوم نیازمند نازک کردن پی در پی یک قالب آلومینیومی بزرگ است. کارمان را با ذوب کردن شمش های آلومینیومی خالص صد درصد در کوره های گاز طبیعی آغاز می کنیم. این شمش ها دارای آلیاژهای مهم روی، تیتانیوم و سیلیس هستند. ذوب کردن حدود 27,000 کیلوگرم آلومینیوم بین 3 تا 8 ساعت طول می کشد. در این کوره دمای ذوب مجدد 750 درجه سانتیگراد و دمای گداختگی آهن 660 درجه سانتیگراد است. بخشی از آلومینیوم در این قالب کوچک ریخته می شود تا نمونه ای که تنها در چند ثانیه جامد می شود، تولید گردد. این نمونه برای آزمایش مشخص کردن محتویات آلیاژ آماده شده بکار می رود.

از این مسیر برای انتقال آلومینیوم از کوره ذوب به چاه ضربه ای استفاده می شود. آلومینیوم ذوب شده در یک مسیر متحرک قرار داده شده در قسمت فوقانی چاه ضربه ای حرکت می کند. در این مرحله ناخالصی ها در محفظه های خاصی فیلتر می شوند. قالب ها با آب خنک می شوند تا جامد شدن آلومینیوم مذاب سرعت پیدا کند. شمش ها از قالب خارج شده و برای تراش شدن آماده می شوند. شمش ها بزرگ و به طول 4.4 متر، عرض 1.4 متر و ضخامت 45 سانتیمتر هستند. وزن هر شمش 70,500 کیلوگرم است. بنابراین باید آنها را به کمک جرثقیل سقفی حمل و روی صفحات خاصی قرار داد.

این دستگاه تراش پوسته، سه میلیمتر از ضخامت شمش ها را بر می دارد. برای رسیدن به یک پرداخت صیقلی باید تمام ناخالصی ها را حذف کرد. تمام آثار مایع مورد استفاده برای خنک کردن تیغه های تراش پوسته باید حذف شوند.

مراحل چندگانه در نازک کردن شمش ها آغاز می شود. قالب آلومینیومی توسط غلطک ها خرد می شوند. دمای غلطک ها بین 455 تا 540 درجه سانتیگراد است. فشار روی شمش بطور پیوسته توسط یک تکنسین کنترل می شود. اگر فشار خیلی بالا باشد، کم شده و سپس تکنسین فشار را تنظیم می کند. حرارت به قدری بالا است که ریسک چسبیدن شمش به غلطک ها وجود دارد. برای اجتناب از این موضوع، همه چیز توسط مایعی با ترکیب 95 درصد آب و 5 درصد روغن خنک می شود. در هر مرحله، شمش 45 سانتیمتری نازکتر و نازکتر می شود. شمش ها بر حسب نیاز 12 تا 16 بار از زیر دستگاه رد می شوند. اکنون ضخامت شمش به 7 سانتیمتر رسیده است. این ضخامت باید به نیم سانتیمتر برسد. در این مرحله ضخامت شمش 5 سانتیمتر و طول آن کمی بیشتر از 9 متر است. این نقاله صفحه را در طی بخش تراشکاری حمل می کند.

اکنون ضخامت شمش به پنج میلیمتر رسیده است. این ضخامت برای ارسال به مرحله قرقره پیچی کافی است. در این مرحله شمش قبل از ارسال به بخش غلطک سرد و کاهش بیشتر ضخامتش، به دور خود پیچانده می شود. اکنون صفحه آلومینیوم بسیار نازک شده است و احتمال شکستن آن تحت کشش مورد نیاز برای غلطک سرد وجود دارد، بنابراین صفحه دولا می شود. با یک کاهش ضخامت نهایی صفحه به ضخامت مورد نیاز مشتری می رسد. برای جلوگیری از چسبیدن فویل به غلطک ها از یک مایع خنک کننده استفاده می شود.

از آنجا که لبه های صفحه فویل کمی آسیب دیده و دندانه دار شده اند، یک تیغه، نواری به عرض یک سانتیمتر را جدا می کند. در انتها، فویل به عرض مورد نیاز برش داده می شود و یک شمش بزرگ فویلی به طول 12.7 کیلومتر تولید شده است.

منابع

فیلم علمی و آموزشی «چگونه فویل آلومینیوم ساخته می شود؟» محصول How It’s Made می باشد که ترجمه آن توسط زهرا صادقی از پورتال یو سی (شما می توانید) انجام شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا