مدت زمان روز در زحل 10 ساعت است

پس از ماه ها عدم قطعیت دانشمندان بالاخره مدت زمان یک روز در سیاره زحل را تخمین زدند. میدان مغناطیسی عجیب زحل، سطح صاف و بدون نشان آن از موانعی به شمار می رود که به دانشمندان اجازه نمی دهد نسبت چرخش سیاره را تعیین کنند اما بالاخره با کمک اطلاعات کاوشگر کاسینی آنها توانستند این معما را حل کنند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، کاسینی ارتعاشات ذرات در حلقه های سیاره را ثبت کرد. این ارتعاشات دریچه ای به حرکات داخلی سیاره گشودند و نشان دادند یک روز در این سیاره یخی حدود 10 ساعت و 33 دقیقه و 38 ثانیه است.

طبق تحقیق جدید که در ژورنال Astrophysical منتشر شده، واکنش حلقه های ذرات نسبت به ارتعاشات زحل، شبیه چیزی مانند عکس العمل دستگاه زلزله سنج در صورت وقوع این رویداد است. کریستوفر مانکویچ (Christopher Mankovich)، یکی از فارغ التحصیلان UC Santa Cruz در این باره می گوید: «ذرات در سراسر حلقه این ارتعاشات را در میدان گرانشی حس می کنند.»

در تلاش های پیشین مدت زمان روز در سیاره زحل 10 ساعت و 39 دقیقه و 23 ثانیه تخمین زده شده بود. فضاپیمای Voyager در دهه 1980 میلادی بوسیله سیگنال های رادیویی، میدان مغناطیسی سیاره را تخمین زد و بر اساس همین تخمین مدت زمان روز آن تعیین شد. با وجود این میدان مغناطیسی زحل یک منبع قابل اطمینان برای اطلاعات نیست. زیرا با محور چرخش سیاره همخوانی دارد.

لیندا اسپیلکر (Linda Spilker)، یکی از محققان پروژه کاسینی می گوید: «محققان از امواجی در حلقه سیاره استفاده کردند تا به داخل آن دریچه باز کنند. این نتیجه واقعاً دقیق است. حلقه های دور زحل پاسخ سوال مدت زمان روز در این سیاره را در خود داشتند.»

منابع

خبر علمی «مدت زمان روز در زحل 10 ساعت است» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به Space و مجله دانستنیها، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا