چگونه از کاج مطبق در خانه نگهداری کنیم؟

گیاه کاج مطبق اصالتاً به قاره اقیانوسیه و کشور استرالیا تعلق دارد و رشد بسیار کندی دارد، و برای استفاده در محیط های اداری و داخل ساختمان ها مثل لابی و… مناسب می باشد. این گیاه به اکسیژن علاقه زیادی داشته و باید آن را در مکانی قرار دهید که هوا حتماً در آن جریان داشته باشد.

کاج مطبق در فضای باز رشد بیشتری دارد، ولی در محیط های بسته نیز تا نزدیک به دو متر رشد می کند و هر سال نیز یک یا در نهایت دو طبقه بر ارتفاع آن افزوده می شود.

مهم ترین ویژگی ها و شرایط نگهداری کاج مطبق به شرح زیر است:

  • دمای مناسب نگهداری کاج بین 5 الی 15 درجه از زمستان تا تابستان متغیر است. اگر می توانید تابستان کاج تان را در محیط باز ولی بدون نور مستقیم نگهداری کنید.
  • اگر کاج مطبق در محیط پُر نور ولی بدون تابش مستقیم قرار داده شود، رشد بهتری خواهد داشت. در بهار و تابستان که نور بیشتری به گیاه می رسد، هفته ای یکبار گیاه تان را بچرخانید وگرنه به سمت نور خورشید خم می شود.
  • خاک مورد علاقه این گیاه باید کمی اسیدی و خوب زهکشی شده باشد. کمپوست سبک، خاک مناسب مورد نیاز این گیاه است.
  • هفته ای دو بار آبیاری برای کاج کافی است. حتی در زمستان هر 10 روز یکبار نیز می توانید به گیاه آب بدهید. به خاک گیاه تان دقت کنید که همیشه مرطوب باشد. از نظر رطوبت هم غبارپاشی هفته ای یکبار همراه با آب دادن به گیاه لازم است.
  • به کود و تغذیه زیادی نیاز ندارد، هر دو هفته یکبار یک قاشق کود تقویتی را در یک لیتر آب حل کنید و به گیاه بدهید.
  • برای تکثیر این گیاه از دو روش قلمه و کاشت بذر می توان استفاده کرد. گیاهانی که از طریق کاشت بذر بدست آمده اند شاخه های نامنظم تری تولید می کنند. در قلمه زدن هم بهتر است از قلمه های جوانه های انتهایی زده شود وگرنه گیاه کج می شود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه از کاج مطبق در خانه نگهداری کنیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله نسیبه سادات میرباقر – مهندس کشاورزی – در روزنامه جام جم، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا