میکروسکوپ چگونه کار می کند؟

میکروسکوپ وسیله ای است که به کمک آن می توان اشیای کوچکی را که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند، مشاهده کرد. اولین میکروسکوپ در سال ۱۵۹۰ میلادی ساخته شد.

میکروسکوپ دارای دو عدسی محدب است. این عدسی ها در دو طرف یک لوله خالی کار گذاشته شده اند. عدسی که در قسمت پایین لوله میکروسکوپ قرار دارد، عدسی شیئی و عدسی که در قسمت بالای لوله است، عدسی چشمی نام دارد. عدسی شیئی تصویری مجازی، معکوس و بزرگتر از شئی تشکیل می دهد. اما عدسی چشمی از تصویر اول، تصویری واقعی و مستقیم ایجاد می کند. این تصویر بزرگتر از تصویر اول است.

لوله میکروسکوپ را می توان رو به بالا یا پایین حرکت داد. این کار بوسیله دو پیچی که در کنار لوله قرار دارند انجام می شود. با این عمل، تصویر واضح تر و روشن تر می شود.

معمولاً شئی مورد مطالعه را روی قطعه ای شیشه ای به نام لام قرار می دهند و روی آن را با قطعه شیشه ای دیگری به نام لامل می پوشانند. آئینه و متمرکز کننده ای که در زیر میکروسکوپ قرار دارد، نور را روی لام متمرکز می کند. به این ترتیب شئی مورد مطالعه به وضوح مشاهده می شود. این میکروسکوپ ها می توانند اشیاء را تا هزار برابر اندازه واقعی خود بزرگ کنند. این نوع از میکروسکوپ ها، میکروسکوپ نوری نامیده می شوند.

تبلیغات کتاب کدینگ تصویری ۱۱۰۰ واژه انگلیسی که باید دانست

میکروسکوپ های الکترونی بسیار قوی تر از میکروسکوپ های نوری هستند. در این نوع از میکروسکوپ ها، عبور جریانی با ولتاژ بالا (معمولاً ۳۰ هزار ولت) از میان یک رشته نازک فلزی که در داخل حباب خلاء قرار دارد، باعث داغ شدن رشته فلزی و خارج شدن الکترون ها می شود. الکترون ها از میان نمونه مورد مطالعه عبور می کند و به صفحه فلورسان برخورد می کنند و تصویری قابل رویت به وجود می آورند. میکروسکوپ های الکترونی می توانند اشیاء را تا ۲۵۰ هزار برابر اندازه اصلی خود بزرگ کنند. به این ترتیب حتی کوچکترین میکروب ها را نیز می توان به کمک آنها مشاهده کرد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «میکروسکوپ چگونه کار می کند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
نمایش بیشتر
تبلیغات میزبانی وب و ثبت دامنه - های یو کمپانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا