چگونه می توان قد را بطور طبیعی افزایش داد؟

کوتاهی قد اگرچه برای مردم ناگوار است و همیشه به دنبال چاره و درمان آن هستند، ولی برخلاف تصور عموم، متخصصان غدد هر گونه کوتاهی قد را درمان نمی کنند. آنها کوتاهی قد را مورد بررسی قرار می دهند، اگر بیماری خاصی باعث این مشکل شده باشد آن را درمان می کنند در غیر این صورت فقط بیمارانی را که دچار کمبود هورمون رشد هستند، درمان می کنند. همچنین پزشکان درصدی از افراد دچار کوتاهی قد که با وجود طبیعی بودن هورمون رشد، برایشان قد خیلی کوتاه را پیش بینی می کنند را نیز درمان خواهند نمود.

در این مقاله شما می توانید با مهم ترین رهنمودهای طبیعی افزایش قد آشنا شوید.

قد متوسط آقایان در جوامع مختلف بین 170 تا 178 سانتیمتر است. در جامعه ای که قد 178 سانتیمتر، قد متوسط آقایان است، میزان قد بین 161 تا 195 سانتیمتر در محدوده طبیعی قرار می گیرد. مفهوم محدوده طبیعی این است که 95 درصد افراد سالم جامعه قدی در این حدود (یعنی 161 تا 195) دارند، به این ترتیب پزشکان پسر بچه چهارده ساله ای را که بر اساس بررسی ها به قد 165 سانتیمتر خواهد رسید، غیر طبیعی نمی دانند و قد او را درمان نخواهند کرد.

قبل از طبیعی قلمداد کردن چنین پسری که تا حدی دارای قد کوتاه است، باید بررسی هایی در مورد سلامتی او انجام شود. در راس این بررسی ها آزمایش تیروئید، آزمایش وجود کم خونی، آزمایش کارکرد کلیه ها و اندازه گیری هورمونی به نام IGF1 که نماینده هورمون رشد در خون است، قرار می گیرد. اگر در این بررسی ها، فرد مشکل خاصی نداشت، درمانی برایش تجویز نمی شود.

مهم ترین عامل تعیین کننده قد، وراثت است. دخترها بطور متوسط قدی معادل 7 سانتیمتر کمتر از میانگین قد پدر و مادر خود و پسرها 7 سانتیمتر بالاتر از این میانگین خواهند داشت. به این ترتیب دختر خانواده ای که مادر 155 سانتیمتر و پدر 165 سانتیمتر است، باید منتظر قدی معادل 153 سانتیمتر باشد. البته یادمان باشد که این فقط عدد تخمینی است.

سوال مهمی که حتماً در ذهن همه خوانندگان ایجاد شده است، این است که حالا چه اشکالی دارد چنین پسر بچه ای که به نظر پزشکان سالم است، ولی قد کوتاهی خواهد داشت، با هورمون رشد درمان شود؟

توضیح این است که وقتی شخصی دچار کمبود هورمون رشد نیست و پزشکان به او مقادیر زیاد این هورمون را می دهند، عوارض آن شامل دیابت، فشار خون، چربی خونی و نیز رشد تومورها ممکن است بروز کند. دوم اینکه وقتی هورمون رشد در بدن کافی است تزریق این هورمون خیلی تاثیر نخواهد داشت. در نهایت هورمون رشد را باید هر شب و به مدت چند سال تزریق کرد که هزینه بالایی دارد.

البته با همه این اشکالات در مورد کودکانی که برایشان پیش بینی قدی کوتاه تر از حداقل طبیعی می شود، هورمون رشد تجویز خواهد شد. نکته آخر این است که هورمون رشد فقط زمانی موثر است که صفحه رشد استخوان ها بسته نشده است.

مهم ترین توصیه های کاربردی جهت افزایش قد

  • مهم ترین رهنمود نقش غیر قابل تردید یک برنامه تغذیه متناسب و متعادل و متنوع در بردارنده تمامی درشت و ریز مغذی های مورد نیاز در هزار روز اول زندگی (270 روز دوران حاملگی و سال های اول در ایام رویانی و جنینی و نوزادی و کودکی) می باشد. در حقیقت در هزار روز اول، برای تمام عمر برنامه ریزی بنیادی صورت می پذیرد. البته بهره مندی از یک سبک زندگی مناسب و تغذیه متعادل علاوه بر این دوران ها در نوجوانی و جوانی و تمامی دوران های زندگی جهت رشد و بالندگی و جان و توان مقابله با تقابلات محیطی و افزایش امید به زندگی در تمامی برهه های زندگی لازم می باشد.
  • مایعات و آب سالم و گوارا، میان وعده های بین روز و عصرانه و قبل از خواب و گنجاندن چهار گروه اصلی در جیره روزانه (نان، غلات، سبزیجات و میوه های گوناگون) در هر فصلی از سال و شیر و لبنیات و گوشت های قرمز و سفید (ماکیان و آبزیان) و یا جایگزین نمودن آنها از طریق تلفیق حبوبات و غلات و تخم مرغ و انواع دانه ها و مغزهای روغنی در حد نیاز در هر برهه زندگی از اهم واجبات می باشد.
  • یکی از عوامل مهم تاثیرگذار، ترشح کافی هورمون رشد است که چند ساعتی بعد از خواب عمیق رخ می دهد. کودکان و نوجوانان و جوانان حتی میانسالان و سالمندانی که طالب رشد و بالندگی و ترمیم و بازسازی و سم زدایی و پویایی جسم و فکر و اندیشه خود می باشند، باید از شب بیداری و روز خوابی ها پرهیز نمایند.
  • گرچه هر نوع فعالیت و ورزش های مختلف برای توانمند ساختن عضلات و ارگان ها بسیار مفید و تاثیرگذار می باشد، اما اغلب پژوهشگران عرصه سلامتی، به ورزش های کششی بهای بیشتری می دهند. بکارگیری ورزش های کششی و پرشی سبک بدنی در دوران رشد تاثیر زیادی در افزایش قد دارند و موجبات افزایش طولی ستون مهره ها و استخوان های بلند را فراهم و به افزایش ترشح هورمون رشد نیز کمک می نمایند.
  • شنا یکی از ورزش های تاثیرگذار بر سرعت بخشیدن به روند افزایش رشد قدی تلقی می شود. البته اگر به مدت معین و به دفعات در طول هفته از سال های کودکی آغاز و ادامه داده شود.
  • انجام فعالیت های ورزشی متناسب با سن و سال و وضعیت فیزیولوژیکی و تناسب وزن و قد بطور مرتب و منظم که منجر به خستگی و بی حوصلگی و گرسنگی نگردد، نه تنها موجبات نشاط و سرزندگی را فراهم می سازند بلکه به تولید و ترشح هورمون رشد نیز منجر می گردد. بخصوص به کودکان و نوجوانان و جوانان در هر سن و جنس باید عادت داد به انواع ورزش های کششی و پرشی مثل بدمینتون، پینگ پونگ، بسکتبال، والیبال، شنا، پیاده روی، دوچرخه سواری، حرکات موزون و حرکات یوگا، متمرکز شده و از مزایای آن برخوردار شوند.

سلامتی شما آرزوی ما است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه می توان قد را بطور طبیعی افزایش داد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله دکتر رضا کریمی – فوق تخصص بیماری های غدد – و دکتر سیدضیاء الدین مظهری – متخصص تغذیه و رژیم درمانی -، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا