چگونه رستوران ها به وجود آمدند؟

هر قدر که دست پخت ما در خانه خوب باشد، اغلب می خواهیم که گهگاهی به رستوران برویم؛ البته اگر از عهده مخارج آن بر آییم! این تمایل تنها به این دلیل نیست که در آنجا می توانیم غذاهای گوناگون بخوریم، بلکه به این خاطر است که از تنوع و رفتن به بیرون لذت می بریم.

مدت ها پیش از پیدایش رستوران، کافه هایی وجود داشت که محل تجمع بسیاری از افراد برای گپ زدن بود. این مکان ها نوشیدنی و شاید هم غذاهایی برای خوردن داشتند.

در لندن، نوع دیگری از این مکان ها بود که طلایه دار رستوران های امروزی بودند. در آنجا مغازه های طباخی وجود داشت. شغل عمده این مغازه ها فروختن گوشت پخته بود که مشتریان می خریدند و با خود می بردند. اما بعضی اوقات، این مغازه ها غذاهای معینی مانند آنچه که امروزه در رستوران ها مشاهده می کنیم، داشتند. این مغازه ها در حدود قرن دوازدهم در لندن متداول شدند. اولین مکانی که همه روزه در وقت معینی در آن غذا تهیه می شد کافه ای در لندن بود. در قرن پانزدهم این اماکن اغلب به صورت باشگاه غذایی در آمده بودند.

تا اواسط قرن شانزدهم، بسیاری از شهرنشینان از طبقات مختلف عادت داشتند که در خارج از منزل و در کافه ها غذا بخورند! اغلب این مکان ها غذاهای خوبی با پرداخت یک شیلینگ (شیلینگ واحد پولی است) یا کمتر در اختیار مشتریان قرار می دادند، که گاهی با نوشیدنی نیز همراه بود. بسیاری از این کافه ها مکان هایی برای دیدار افراد برجسته و مشهور شهر شده بودند. شکسپیر یکی از مشتریان دائمی یکی از این کافه ها به نام مرمید در لندن بود.

در حدود سال 1650 میلادی نیز قهوه خانه ها در لندن گسترش یافتند. در آنجا، قهوه، چای و شکلات و سایر نوشیدنی های رایج، وجود داشت. بعضی اوقات آنها حتی غذا نیز داشتند.

در سال 1765 شخصی به نام بولانگر محلی را در پاریس دایر کرد که در آنجا به مشتریان غذا و نوشیدنی های سبک داده می شد و این محل را رستوران نامید. این اولین بار بود که کلمه رستوران به کار رفت. این یک موفقیت بزرگ بود و به زودی مکان های مشابه در سرتاسر پاریس تاسیس شد. پس از آن در تمام فرانسه مکان های غذاخوری، رستوران نامیده شدند. جالب است بدانید کلمه رستوران در انگلستان تا پایان قرن نوزدهم به کار نرفت.

اولین رستورانی که در آمریکا تاسیس آن ثبت شده است، کافه لنگر آبی در فیلادلفیا بود که سال 1683 میلادی افتتاح شد.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله آموزشی «چگونه رستوران ها به وجود آمدند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا