چگونه مدیر موفق کسب و کار میلیاردی باشیم؟

هر کسب و کاری تمایل دارد در زمینه ای خاص بهترین باشد؛ اما تعداد کمی از افراد و مدیران کسب و کارها هستند که متوجه می شوند در کدام زمینه توانایی بهترین شدن را دارند. شاید همین الان کسب و کار شما پول فراوانی بدست می آورد، اما این پول را از محل فعالیت هایی دریافت می کند که هرگز در آن بهترین نمی شود! در این صورت، شما می توانید کسب و کاری تقریباً موفق بسازید، نه کسب و کاری خارق العاده!

تفاوت مهم و بزرگ مدیران برجسته با سایر افراد نیز در درک همین نکته است. آنها کسب و کار خود را در مسیری حرکت نمی دهند که نتواند بهترین بازار باشد؛ بلکه آن را در مسیری هدایت می کنند که بتواند بهترین عملکرد را از خود نشان دهد. آنها پیش از آنکه اقداماتی جدی برای نفوذ در بازار انجام دهند با خود فکر می کنند: «این کسب و کار در کدام زمینه شایستگی و قدرتی دست نیافتنی خواهد داشت؟!» سپس به بهترین شکل ممکن، در همان مسیر، خدمات و محصولات شان را عرضه می کنند.

از طرفی دیگر؛ مدیران کسب و کارهای میلیاردی افرادی متواضع اند و به چیزی غیر از رشد کسب و کارشان فکر نمی کنند. در حقیقت آنها به دنبال منافع شخصی نیستند. این افراد مسئولیت تمام شکست کسب و کارشان را می پذیرند، اما موفقیت های بدست آمده را به تیم و مجموعه خود نسبت می دهند. همچنین در سازمان شان، افراد تواناتر از خود را در بهترین جایگاه های شغلی قرار داده و به هیچ وجه به رقابت، حسادت و تنزل جایگاه خود فکر نمی کنند؛ بلکه موفقیت را در رشد کل کسب و کار می دانند.

استیو جابز جمله ی جالبی دارد که می گوید: «با عقل جور در نمی آید که افراد باهوش را استخدام کنیم و سپس به آنها بگوییم که چه کارهایی انجام دهند! ما افراد باهوش را استخدام می کنیم تا آنها به ما بگویند چه کاری انجام دهیم.»

خب؛ در دنیای کسب و کار سه دسته کارمند داریم: کارمند بد، که به هیچ عنوان نباید در سازمان شما وجود داشته باشد. کارمند خوب، فردی که وظایفش را به درستی انجام می دهد و کارمند عالی. اگر می خواهید کسب و کار میلیاردی بسازید، فقط باید کارمندان عالی را استخدام کنید. بنابراین هرگز به دلیل وجود یک سِمت خالی، استانداردهایتان را پایین نیاورید، زیرا در آینده پشیمان خواهید شد. نیروهای شما، می توانند فرصت های بازار را تشخیص دهند و راه حل هایی خلاقانه برای دستیابی به بازار عرضه کنند. به این ترتیب، حتی از بالا بودن دستمزد کارمندان واقعاً عالی نترسید، زیرا آنها می توانند بیش از دستمزدشان برای سازمان درآمدزایی کنند.

شاید بپرسید: چگونه نیروهایی خارق العاده پیدا کنیم؟
شما باید در طول سال، آگهی استخدام داشته باشید و رزومه های کاری افراد مختلف را جمع آوری کنید. سپس هرگاه به نیروی جدیدی احتیاج داشتید به رزومه های جمع آوری شده سری بزنید و از میان آنها، فرد دارای شرایط لازم را برای مصاحبه دعوت کنید.

در نهایت شما باید به فکر سیستم سازی باشید. کسب و کارتان را کسب و کاری ده هزار شعبه ای ببینید، با داشتن الگوی و نمونه مشخص، توسعه کسب و کار آسان می شود.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله آموزشی «چگونه مدیر موفق کسب و کار میلیاردی باشیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله نادر قاهری در دو هفته نامه راز، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا